Spośród wszystkich procesów membranowych oczyszczania wody, odwrócone osmozy są obecnie metodą najczęściej stosowaną. Dzięki niej, można skutecznie usuwać z wody cząsteczki mniejsze od 1 nm. W praktyce można oczyścić wodę prawie w 100% z różnych mikroorganizmów chorobotwórczych oraz innych zanieczyszczeń i to generowania szkodliwych produktów ubocznych. Odwrócone osmozy znalazły cały szereg zastosowań: od odsalania wody morskiej po oczyszczanie ścieków przemysłowych.
Zastosowanie
Odwrócone osmozy dla laboratoriów
Nie tylko laboratoria analiz śladowych mają wysokie wymagania dotyczące czystości stosowanych odczynników i wody. Do większości „zwykłych” analiz laboratoryjnych na ogół konieczne jest używanie wody pozbawionej jakichkolwiek zanieczyszczeń czy domieszek (woda dejonizowana, demineralizowana). Uzdatnianie wody metodą odwróconej osmozy usuwa do 99,8% wszystkich rozpuszczonych w niej substancji, łącznie z metalami ciężkimi czy pestycydami.
Zatężanie roztworów
Odwrócona osmoza nie musi być wykorzystywana tylko do oczyszczania wody, czyli do eliminacji rozpuszczonych w niej substancji. Można ją z powodzeniem wykorzystać również do zagęszczania roztworów. Dlatego też odwrócona osmoza jest alternatywą dla powszechnie stosowanych wyparek próżniowych stosowanych w niektórych gałęziach przemysłu, zwłaszcza w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Eliminacja powstawania osadów
Twardość wody, a także obecność krzemionki czy związków żelaza i manganu w wodzie sprzyja tworzeniu się osadów, szlamów czy inkrustacji. Takie zjawiska mogą doprowadzać do spadku wydajności pracy wymienników ciepła, zapychania filtrów oraz innych niepożądanych zjawisk. Zastosowanie odwróconej osmozy prowadzi do skutecznej demineralizacji (czyli również zmiękczania) wód stosowanych w przemyśle. Pozwala to na skuteczną pracę układów chłodniczych, wymienników ciepła, wytwornic pary czy kotłów. Osmozę stosować można również do uzdatniania wody przeznaczonej do płukania i mycia wyrobów schodzących z linii produkcyjnych.
Oczyszczanie ścieków o wysokim stopniu zasolenia
ZŚcieki charakteryzujące się wysokim stopniem zasolenia mogą powstawać w wyniku działalności przemysłu wydobywczego czy hutniczego. Zasolone ścieki często dostają się do wody podczas obróbki powierzchni produktów typu: szlifowanie czy obróbka skrawaniem. Odwrócona osmoza jest obecnie jedną z najszerzej stosowanych technologii oczyszczania ścieków zasolonych.
Oczyszczanie ścieków o niskim pH
Kwaśne ścieki (w których obecne są kwasy), mogą być wytwarzane nie tylko przez zakłady chemiczne, ale również przy produkcji hutniczej, metalurgicznej, papierniczej czy wytwarzaniu wyrobów szklanych. W wielu przypadkach oczyszczanie tych ścieków, połączone z właściwą korektą odczynu (eliminacją kwasów) może umożliwiać ich ponowne użycie. Dlatego odwrócona osmoza jest ważnym elementem technologii recyrkulacji wody w przemyśle. W literaturze opisano np. zastosowanie odwróconej osmozy do oczyszczania wody z produkcji prętów miedzianych, czy stali nierdzewnych.
Odsalanie wód morskich
Chociaż istnieje wiele metod odsalania wody (destylacja, wymiana jonowa, itp.), odwrócone osmozy są aktualnie jedną z najczęściej stosowanych w tych celach metod. Od początku lat 80-tych zaczęła wypierać konwencjonalne technologie odsalania termicznego, a obecnie około 2/3 całkowitej ilości odsalanej wody uzdatnia się właśnie za pomocą metod z zastosowaniem odwróconej osmozy. Technologia odsalania opłaca się zwłaszcza, gdy stopnień zasolenia wody wynosi od 2 do 10 g soli/litr..