Normy dla wody pitnej: 15 mg/l Pt – pożądana wartość parametru w kranie konsumenta
- Różne zabarwienia wody (pomarańczowe, brązowe, zielone)
- zmniejszenie skuteczności dezynfekcji UV, sygnalizujące inne zanieczyszczenie wody
Jak wyczyścić wodę
- koagulacja, adsorpcja, dedykowany jonit, odwrócona osmoza
Za zabarwienie wody odpowiedzialnych może być wiele bardzo różnorodnych czynników. W naturze zabarwienie wywołują najczęściej substancje roślinne, tak zwane huminy (kolor jest żółty lub żółto-brązowy). Można je usunąć przez koagulację (strącanie) lub adsorpcję na węglu aktywnym.
Innym czynnikiem mogą być materiały odpadowe. Niezależnie od tego, czy chodzi bezpośrednio o barwniki (np. z przemysłu włókienniczego lub spożywczego), czy o odpady innego rodzaju. Ich właściwości chemiczne mogą się znacznie różnić, więc znalezienie odpowiedniej metody ich usuwania wymaga przeprowadzenia wstępnych testów (laboratoryjnych lub pilotażowych). Jednak i w tym przypadku najczęściej wybiera się koagulację i adsorpcję na węglu aktywnym.
Istnieje również tzw. barwa pozorna wody. Jest ona spowodowana przez nierozpuszczone substancje i można ją usunąć poprzez filtrację. Zielone zabarwienie spowodowane jest przez fitoplankton (mikroskopijne rośliny żyjące w wodzie), pomarańczowe lub żółte zabarwienie powodują produkty korozji (rdza).
Często zadawane pytania (FAQ):
Za zabarwienie wody mogą być odpowiedzialne różnorodne czynniki. W naturze zabarwienie wywołują najczęściej substancje roślinne. Innym czynnikiem mogą być również materiały odpadowe, nierozpuszczone substancje lub produkty korozji.
Pomarańczowe, rude zabarwienie wody może być spowodowane przez produkty korozji rurociągu. Rdzawe zabarwienie może również świadczyć o zwiększonym stężeniu żelaza w wodzie.
W każdym przypadku zabarwienia wody należy odnaleźć jego przyczynę. W zależności od powodu powstania zabarwienia stosowane są różne metody m.in. koagulacja, adsorpcja, odwrócona osmoza, filtracja.