Jakiego typu problemy mogą występować w ciepłej wodzie?
Problemy z jakością ciepłej wody występują na skutek zmiany równowagi wapniowo-węglanowej w wodzie. Po podgrzaniu wody do temperatury ciepłej wody użytkowej (do ok. 55°C) dochodzi do zachwiania równowagi. Wolny wapń obecny w wodzie łączy się z rozpuszczonym dwutlenkiem węgla, aby poprzez reakcję chemiczną wytworzyć osad, tzw. “kamień kotłowy”.
Jakie problemy w technologiach c.w.u. mogą powodować osady kamienia kotłowego?
W przeszłości w instalacjach ciepłej wody były stosowane żelazne lub ocynkowane rury, w których wytrącony wapień osadzał się równomiernie na całej powierzchni ścian instalacji, co powodowało stopniowe zarastanie i zmniejszanie się przekroju przewodów. W ostatnich latach powszechnie stosuje się rury z polipropylenu (plastik, PCV), które według producentów i firm instalacyjnych nie pokrywają się osadami.
To twierdzenie nie jest do końca prawdziwe. W wodzie z dużą zawartością wapnia nadal tworzą się osady. Osady te, z powodu ruchu wody w rurach, pod wpływem zmian temperatury lub zmiany ciśnienia wody (godziny szczytu) są zrywane i przemieszczają się instalacjami. Osady w formie łusek i plastrów sukcesywnie zapychają kolanka, zwężenia lub złącza plastikowych instalacji. Problem ten może w zależności od składu wody wystąpić już nawet po kilku miesiącach. Operacja szukania i naprawiania problematycznych miejsc jest zwykle kosztowna i bardzo czasochłonna.
Problemy z ciepłą wodą – zarastanie wymienników
Następnym problemem powodowanym przez osady jest tzw. “zarastanie wymienników”. Zjawisko to występuje niezależnie od konstrukcji wymienników (płaszczowo – rurowe, pojemnościowe, płytowe). W każdym przypadku dochodzi do sukcesywnego osadzania się osadów w wymiennikach, co powoduje zmniejszenie efektywności pracy. Koszty podgrzewania ciepłej wody wzrastają, a w wymiennikach płytowych dochodzi do straty mocy do około 30%. Błędy w regulacji powoduj, że w czasie szczytu zużycia wody z obiegu wysokiego parametru jest przesyłana woda o maksymalnej temperaturze, co znów powoduje wzrost powstawania osadów. W przypadkach ekstremalnych z powodu osadów może dojść nawet do zniszczenia wymiennika.
Dlaczego zjawisko brudnej ciepłej wody nasila się rano i wieczorem?
Związki żelaza i nierozpuszczalne substancje w ciągu dnia i nocy w czasie niskiego poboru osadzają się w poziomych odcinkach instalacji i wymiennikach c.w.u. Podczas zwiększonego poboru wody (ranny i wieczorny szczyt) dochodzi do obniżenia ciśnienia w instalacjach, dużego poboru wody, co powoduje wypłukiwanie się osadów żelaza, a w efekcie zmianę koloru wody (od żółtej, poprzez czerwoną do ciemno brunatnego koloru). Wraz z brzydkim kolorem pojawiają się skargi odbiorców dotyczące jakości c.w.u. Wymiana starych żelaznych lub ocynkowanych instalacji może częściowo poprawić sytuację, nie rozwiązuje jednak problemu w 100%, ani na stałe.
Bakteria Legionella w ciepłej wodzie
Bakterie Legionella pneumophila wykorzystują osady wapnia (“kamienia kotłowego”) i obecność osadu biologicznego (biofilmu), jako doskonałe warunki dp rozwoju i życia. Drobne cząstki wapnia rozprowadzają bakterie dalej po instalacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). W efekcie mogą ją w całości skolonizować.
Od 1 stycznia 2008 weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z 29.03.2007 r., zgodnie z którym: Sanepid od 2008 r. jest zobowiązany do badania ciepłej wody użytkowej w placówkach służby zdrowia oraz w budynkach mieszkalnych pod kątem obecności bakterii Legionelli. Przepisy te wprowadziły też wartość graniczną stężenia bakterii Legionella oraz procedury postępowania w zależności od wyników badań.
Jak rozwiązać problemy z ciepłą wodą?
Rozwiązaniem sytuacji jest ponowne doprowadzenie wody do równowagi wapniowo-węglanowej. Urządzenie do uzdatniania ciepłej wody EuroClean KEUV-TV bez użycia środków chemicznych (ekologicznie) usuwa związki żelaza i nierozpuszczalne substancje, które powodują problemy. Działa na zasadzie słabej elektrolizy i skutecznej filtracji wody. Elektroliza odbywa się poprzez działania specjalnego systemu elektrodowego. Następuje proces rozkładu związków chemicznych (wytrącanie zbędnego wapnia i utlenianie związków żelaza) i ich separacja w filtrze piaskowym. Filtr jest automatycznie płukany i wszystkie nieczystości odprowadzane są do kanalizacji. Wynikiem jest czysta woda w kranach wszystkich mieszkańców.