Bakteria Legionella – czy jonizacja wody jest zawsze skuteczna?
Bakteria Legionella w Szpitalu Wojewódzkim
Niebezpieczna bakteria Legionella pojawiła się w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.
Podczas regularnych badań wody przeprowadzonych przez sanepid, wykryto obecność Legionelli w ilościach ponad normatywnych. Ponieważ do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez wdychanie bakterii wraz z parą wodną, wstrzymano dostarczanie ciepłej wody. Pacjenci nie mogli również korzystać z pryszniców.
Jonizacja wody nie zawsze skuteczna
Bakteria pojawiła się mimo zainstalowanego urządzenia do dezynfekcja wody jonami miedzi i srebra. Szpital w celu eliminacji problemu zastosował dezynfekcja termiczną, polegająca na przegrzaniu wody i uzyskaniu w punktach czerpalnych temperatury wody powyżej 70 stopni Celsjusza. Jonizacja wody, tak samo jak inne metody dezynfekcji wody nie jest metodą natychmiastową i bezobsługową. Żeby osiągnąć stopniową redukcję liczby pałeczek Legionella, potrzebny jest przede wszystkim czas oraz duże ilości odpuszczanej wody w punktach czerpalnych. W ten sposób woda rozprowadza jony metali ciężkich do końcówek instalacji. Bez podjęcia takich działań metoda może się okazać nieskuteczna nawet po kilku miesięcznym stosowaniu. Potwierdzają to pojedyncze przypadki z polskich Szpitali.
Mechanizm działania biobójczego miedzi i srebra polega na reakcji jonów metali ciężkich z kwasami nukleinowymi mikroorganizmów, a w efekcie ich niszczeniu. Naukowcy zbadali systemy, w których jony srebra działały w połączeniu z jonami miedzi. Wyniki są jednoznaczne, jonizacja wody nie zawsze skuteczna – dezynfekcja wody jonami miedzi i srebra nie dorównuje skutecznością klasycznym środkom dezynfekcyjnym, a przede wszystkim dezynfekcji z użyciem związków chloru. Wirusy wykazują tendencję do tworzenia aglomeratów wokół jonów srebra i miedzi, zmniejszając ich działanie biobójcze.
Jedyną gwarancją skutecznej dezynfekcji pozostają działania profilaktyczne, polegające na utrzymywaniu właściwej temperatury wody oraz wyborze doświadczonego dostawcy metody dezynfekcyjnej, który zapewni systematyczną opiekę techniczną i wsparcie merytoryczne klienta.