Stacja uzdatniania wody dla Szpitala
Stacja uzdatniania wody w centralnej sterylizatorni
Woda, którą uzdatnia się na potrzeby szpitali, najczęściej musi spełniać wyższe rygory jakościowe niż woda dostarczana przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Stacja uzdatniania wody gwarantuje osiągnięcie optymalnych parametry czystości na poziomie fizyko-chemicznym oraz mikrobiologicznym.
Projekt nowej stacji uzdatniania wody dla centralnej sterylizatorni Szpitala powiatowego posiadał następne założenia wydajności maksymalnych:
- Q wody zimnej surowej = 7,5 m3/h; 4,5 – 5,5 bar
- Q wody zimnej zmiękczonej = 3 m3/h
- Q wody demineralizowanej = 4,8 m3/dobę
Stacja uzdatniania wody dla Szpitala powiatowego
Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest zastosowanie kilku stopni uzdatniania. W pierwszej kolejności woda wodociągowa została oczyszczona od nieczystości mechanicznych za pomocą mechanicznej filtracji wstępnej.
Kolejnym etapem jest demineralizacja, czyli pozbawienie wody wszystkich minerałów w niej rozpuszczonych. Zastosowaliśmy dwukolumnowe odżelazianie (duplex) na złożu Filter AG w kolumnach 18×65 z głowicami Clack oraz dwukolumnowe zmiękczanie (duplex) na żywicy jonowymiennej w kolumnach 16×65. Zadaniem zmiękczania wody jest eliminacja twardej wody, czyli całkowite usunięcie z wody jonów powodujących twardość tj. jonów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+) do poziomu < 0,1 °dH.
Następnie zastosowaliśmy filtrację na filtrach Big Blue z wkładami węglowymi i antykoloidowymi w celu usunięcia z wody chloru, zanieczyszczeń organicznych i koloidów niebezpiecznych dla membran odwróconej osmozy.
Odwrócona osmoza i jej działanie
Odwrócona osmoza to rodzaj nanofiltracji, czyli mechanicznego usuwania zanieczyszczeń i cząsteczek mniejszych niż mikro lub ultrafilracji (w granicach od 1nm do 0,1nm). Działa na podobnej zasadzie co inne filtry. Ciecz przepływa przez przestrzenie w membranach tak wąskie, że cząsteczki zanieczyszczeń nie przechodzą przez membranę i gromadzą się przed nią, a dalej przechodzi tylko oczyszczona woda. Ze względu na wymagania klienta zastosowano jednomembranową odwróconą osmozę, zabezpieczającą wydajność 0,2 m3/h (przy temperaturze 15˚C wody zasilającej i SDI < 3). Urządzenie pracuje w systemie pracy ciągłej i natężeniu przepływu koncentratu: 67 l/h przy nominalnej wydajności filtra RO.
Osmoza jest umieszczona w ramie ze stali nierdzewnej. System został wyposażony w sterownik z ekranem dotykowym umożliwiającym sprawdzenie parametrów pracy urządzenia, przewodności wody oraz alarmów.
Magazynowanie uzdatnionej wody zdemineralizowanej realizowane jest w pojedynczym zbiorniku magazynowym o objętości 1m3 wyposażonym w niezbędne króćce oraz pływakowe czujniki poziomu.
Z uwagi na agresywność wody po procesie odwróconej osmozy stacja uzdatniania wody posiada system podnoszenia ciśnienia (pompa wysokiego ciśnienia z falownikiem) również ze stali nierdzewnej.
Czyszczenie oraz dezynfekcja wody
Woda po procesie odwróconej osmozy musi zostać dokładnie oczyszczona oraz zdezynfekowana.Celem jest utrzymanie wymaganej przewodności wody uzdatnionej na poziomie < 5 uS/cm. Ostateczne doczyszczanie wody realizowane jest na złożu mieszanym w filtrze jedno kolumnowym. Filtr ten wyposażony jest w sondę do pomiaru przewodności z wyjściem 4-20 mA oraz ręczne zawory regulacyjne.
Dezynfekcja wody zdemineralizowanej odbywa się w pętli, za pomocą pojedynczej lampy UV. Dezynfekcja wody promieniami UV niszczy życie mikrobiologiczne nie zmieniając jej składu fizykochemicznego, smaku i zapachu. W wyniku stosowania tej metody nie powstają produkty uboczne dezynfekcji, ponieważ intensywność promieniowania wymagana dla dezynfekcji jest mniejsza niż intensywność niezbędna do przebiegu reakcji fotochemicznych.
Stacja uzdatniania wody została uruchomiona, wyregulowana i przekazana do eksploatacji. Woda po przejściu przez stację spełnia wymagania wody przeznaczonej do sterylizacji narzędzi na bloku operacyjnym, co zostało potwierdzone pozytywnymi wynikami badań wody.
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!