- Brak zapachu
- Brak smaku
- Zapalenie żołądka i jelit (tzw. grypa żołądkowa)
- Zapalenia wątroby (żółtaczki)
Usuwanie wirusów z wody
Wirusy w wodzie
Obecność wirusów w wodzie jest w Polsce niewielka. Większość problemów i późniejszych chorób jest spowodowana przez bakterie. Niemniej jednak od czasu do czasu epidemie występują nawet w krajach, które stawiają wysokie wymagania jakości wody i dysponują nowoczesnymi technologiami jej uzdatniania.
Wirusy dostają się do źródeł wody poprzez zanieczyszczenie wtórne. Najczęściej jest to wypłukiwanie z pól lub przesiąkanie ścieków z kanalizacji do obiegu wody. Osoby pijące skażoną wodę wydalają cząsteczki (wiriony) podczas oddychania i kaszlu, przenosząc je na innych żywicieli, którzy nie mieli styczności ze skażoną wodą. Badania wody pitnej pod kątem obecności wirusów są bardzo rzadko wykonywane. Wyjątkiem jest wybuch epidemii takiej jak pandemia COVID-19.
Uzdatniamy wodę od 1999 roku
Często zadawane pytania (FAQ):
Wirusy dostają się do wody przez zanieczyszczenie wtórne np. wypłukiwanie z pól uprawnych lub wyciek ścieków z kanalizacji do obiegu wody.
W zależności od rodzaju wirusów, objawy zakażenia mogą być różne. Może być to zapalenie żołądka i jelit (tzw. grypa żołądkowa) lub nawet zapalenie wątroby (żółtaczka).