Uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków w przemyśle produkcyjnym
Woda jest jednym z najważniejszych zasobów naturalnych, a jej jakość ma ogromny wpływ na funkcjonowanie przemysłu produkcyjnego. Stosowanie odpowiednich, bezpiecznych dla środowiska rozwiązań technologicznych, może też przynieść znaczne oszczędności. Jaką rolę pełni uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków w przemyśle produkcyjnym?
Zastosowanie wody w przemyśle produkcyjnym
Woda odgrywa fundamentalną rolę we wszystkich gałęziach przemysłu, a w procesie produkcji wykorzystuje się jej ogromne ilości. Poza tym, że jest głównym składnikiem wielu produktów, może pełnić między innymi funkcję rozpuszczalnika, medium do transportu materiałów, smaru, środka myjącego, czy oczyszczającego. Wykorzystywana jest do generowania energii w elektrowniach wodnych, czy jako czynnik chłodzący elektrowni cieplnych. Wymagania jakościowe uzdatnionej wody przemysłowej różnią się w zależności od gałęzi przemysłu, specyficznych procesów i typu przedsiębiorstw. Na jakość wody technologicznej mają wpływ między innymi jej twardość, pH, zawartość substancji chemicznych, obecność bakterii oraz inne. Aby uniknąć awarii, strat ciepła, zapewnić odpowiednią jakość procesów i spełnić normy środowiskowe, przedsiębiorstwa muszą dysponować odpowiednimi technologiami uzdatniania wody.
Uzdatnianie wody technologicznej w przemyśle produkcyjnym
Uzdatnianie wody technologicznej w przemyśle produkcyjnym ma na celu usunięcie z wody zanieczyszczeń, substancji organicznych i nieorganicznych oraz innych niepożądanych składników. Odpowiednie technologie dobiera się w zależności od rodzaju zanieczyszczeń, a także na podstawie parametrów, które musi spełniać oczyszczona woda. W zależności od przepływu dobiera się urządzenia o potrzebnej wydajności oraz odpowiednią ilość złóż filtracyjnych.
Procesami stosowanymi do oczyszczania wody technologicznej w przemyśle są między innymi:
• Odwrócona osmoza
Proces odwróconej osmozy polega na przepuszczaniu zanieczyszczonej wody przez membranę półprzepuszczalną. Rozmiar porów membrany osmotycznej wynosi około 0,0001 mikrometra i umożliwia zatrzymywanie na swojej powierzchni większości zanieczyszczeń, w tym bakterii chorobotwórczych, azotanów, metali ciężkich, czy pestycydów. Odwróconą osmozę stosuje się więc wszędzie tam, gdzie wymagana jest woda demineralizowana, czyli o bardzo wysokim stopniu czystości. Proces wykorzystywany jest np. w laboratoriach, ale także stosuje się go do odsalania wody morskiej, czy zagęszczania roztworów w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Oferowane przez EuroClean systemy odwróconej osmozy zapewniają bardzo wysoką skuteczność (do 99,8%), gwarantując ultra czystą i bezpieczną wodę dla przemysłu produkcyjnego.
• Dezynfekcja z użyciem środków chemicznych
Stosowanie substancji chemicznych do oczyszczania wody przemysłowej jest powszechne zwłaszcza w przypadku wód o wysokim stopniu zanieczyszczenia. Środki chemiczne stosowane są też w celu zmiany pH wody. Jednym z najczęściej stosowanych środków dezynfekujących jest dwutlenek chloru. Działa na bakterie, wirusy i grzyby, będąc skutecznym już w małych stężeniach, niezależnie od pH. Można go bezpiecznie stosować do dezynfekcji wody pitnej, użytkowej, chłodniczej oraz ścieków. Urządzenie EuroClean OXCL to zaawansowany generator dwutlenku chloru, zaprojektowany z myślą o skutecznej dezynfekcji wody. Do uzdatniania wody przemysłowej stosuje się też podchloryn sodu, inhibitory korozji, koagulanty, kwasy i zasady. W zakładach przemysłowych i na liniach technologicznych z pewnością sprawdzą się automatyczne i bezobsługowe zestawy dozujące EuroClan DZ, które pozwalają na precyzyjne dozowanie substancji chemicznych.
• Dezynfekcja UV
W procesie dezynfekcji UV woda przepływa przez komorę, w której wystawiana jest na działanie promieniowania UV o odpowiedniej długości fali, które niszczy lub dezaktywuje obecne w wodzie mikroorganizmy. Niepodważalną zaletą tej metody jest fakt, że dezynfekcja UV nie wymaga użycia substancji chemicznych oraz nie zmienia parametrów wody. Jako że technologia ta jest również stosunkowo łatwa do utrzymania i nie wymaga dużej ilości energii, coraz częściej stosuje się ją w przemyśle. Oferowane przez EuroClean lampy UV stanowią bezpieczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które sprawdzi się przy dodatkowej dezynfekcji wody czy ścieków.
Ścieki w przemyśle produkcyjnym
Jako że zasoby wody są ograniczone, niezwykle ważnym procesem w przemyśle produkcyjnym jest oczyszczanie ścieków i prowadzenie zrównoważonej gospodarki wodnej. Dzięki oczyszczaniu ścieków w przemyśle produkcyjnym, ograniczana jest ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska, a także zmniejszony zostaje ślad wodny. Ponowne wykorzystywanie wody użytej w procesach produkcyjnych umożliwia znaczne oszczędności kosztów wody wodociągowej i energii. Skoncentrowane odpady organiczne zawierają cenne substancje (np. sole czy słabo rozkładające się związki organiczne), które można wykorzystać, stosując specjalne systemy przetwarzania odpadów. Przykładowo, w przemyśle spożywczym do rozkładu odpadów organicznych wykorzystywany jest proces fermentacji beztlenowej. Powstały w jej wyniku metan stanowi dodatkowe źródło energii odnawialnej, której nadwyżkę można sprzedać, a pozostałości po fermentacji wykorzystać jako nawóz. Recykling oczyszczonych ścieków przemysłowych nie tylko zapewnia zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony wody i środowiska naturalnego, lecz także ma pozytywny wpływ wizerunek firmy poprzez działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków w przemyśle produkcyjnym
W przemyśle produkcyjnym poziomy i rodzaje zanieczyszczeń są niezwykle zróżnicowane, dlatego konieczne jest indywidualne dostosowanie technologii oczyszczania dla każdego obiektu. W obecnych czasach, z uwagi na zmiany klimatyczne i niedobory wody, recykling wody przemysłowej szczególnie zyskuje na znaczeniu. Uzdatnienie wody technologicznej i jej ponowne wykorzystanie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo procesów, ciągłość produkcji, zapobiega kosztownym awariom, oszczędza wodę i zmniejsza straty energii. Bardzo ważny jest też aspekt ekologiczny — zmniejsza się ilość zanieczyszczeń, które trafiają do środowiska naturalnego, co skutkuje poprawą jakości wód gruntowych, rzek i jezior. Oczyszczanie ścieków w przemyśle produkcyjnym umożliwia też oszczędności surowców, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki. Nasi eksperci pomogą dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie dla uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w zakładzie przemysłowym. Zachęcamy do kontaktu!
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!