Połączenie chemicznego i elektrolitycznego uzdatniania ciepłej wody
Połączenie chemicznego i elektrolitycznego uzdatniania ciepłej wody pozwoliło pozbyć się problemu tworzenia się osadów w instalacji wodnej. Na czym polega to rozwiązanie i jak sprawdziło się po roku działania instalacji?
Twarda woda po podgrzaniu wydziela związki wapnia i magnezu, które następnie osadzają się na powierzchni wymienników ciepła, rur i armatury. Standardowym rozwiązaniem tego problemu jest zmiękczanie wody na złożu jonowym, które wychwytuje związki wapnia i magnezu z wody. Istnieją jednak przypadki, w których wymiana jonowa nie może zostać zastosowana z powodów technologicznych lub nie jest ekonomicznym rozwiązaniem.
Taka sytuacja miała miejsce w zakładzie przemysłowym, gdzie występował problemem ciągłego tworzenia się osadów w rurociągach ciepłej wody. Instalacja wykorzystywała wodę pitną o średniej twardości, co powodowało, że po podgrzaniu wody kamień zatykał części systemu.
W związku z tym konieczne było częste czyszczenie wymienników ciepła oraz armatura musiała być wymieniana z większą częstotliwością. Powodowało to wysokie koszty eksploatacyjne oraz zakłócało proces produkcji z powodu częstszych przestojów.
Połączenie chemicznego i elektrolitycznego uzdatniania ciepłej wody
Z myślą o tym przedsiębiorstwie zaprojektowana została nowa technologia, w której zainstalowaliśmy elektrolityczną stację uzdatniania ciepłej wody KEUV. Instalacja KEUV jest rozwiązaniem wykorzystanym do filtracji związków żelaza, nierozpuszczalnych substancji oraz zmętnienia z ciepłej wody. Technologa ta została dodatkowo połączona z dozowaniem środka chemicznego Brenntamer. Jest to niezawodny antyskalant na bazie krzemianów i fosforanów, który może być dozowany do wody pitnej. Połączenie procesu chemicznego i elektrolitycznego całkowicie wyeliminowało problem sedymentacji w całym systemie ciepłej wody i znacznie obniżyło koszty eksploatacyjne.
Efekty po roku
Po ponad roku ciągłej pracy instalacji, której towarzyszyły regularne kontrole serwisowe przeprowadzane przez techników EuroClean, wykonano badanie kamerą stanu wewnętrznych rur ciepłej wody. Stwierdzono, że rurociąg nie jest pokryty osadem i jest całkowicie drożny, co potwierdziła dokumentacja zdjęciowa. Pozwoliło to nam jednoznacznie ocenić sukces rozwiązania oraz podjąć decyzję o zastosowaniu podobnych technologii dla innych klientów w różnych zakładach przemysłowych w przyszłości.