Stacja demineralizacji wody dla szpitala
Jeden ze szpitali z województwa małopolskiego zwrócił się do nas z prośbą o zbudowanie nowej stacji demineralizacji wody. Woda ta jest w szpitalu wykorzystywana w sterylizatorni. Celem działania stacji ma być stała dostawa wody pozbawionej związków mineralnych, wykorzystując technologię odwróconej osmozy. Zastosowane technologie muszą zapewniać przewodność wody demineralizowanej nieprzekraczającą 5 µS/cm, co jest zgodne z wymaganiami sterylizatorni.
Stacja demineralizacji wody dla szpitala – schemat budowy
Zastosowanie technologii odwróconej osmozy wymaga wcześniejszego wstępnego oczyszczenia wody. W związku z tym stacja demineralizacji składa się z kilku etapów.
ETAP I: Filtracja na złożu AFM
Pierwszym etapem w procesie demineralizacji jest filtracja wody na złożu AFM. Ten etap zapewnia dokładne oczyszczenie wody z różnorodnych zanieczyszczeń. AFM (Activated Filter Media) to nowoczesny materiał filtracyjny, wykonany z amorficznego glinokrzemianu (szkła), pozyskiwanego z recyklingu zielonych i brązowych butelek. Specjalistyczny proces aktywacji złoża nadaje mu wyjątkowe właściwości adsorpcyjne, co pozwala na skuteczne usuwanie zarówno zanieczyszczeń chemicznych, jak i substancji organicznych oraz cząstek stałych.
Unikalną cechą złoża AFM jest jego zdolność do samosterylizacji. Dzięki temu na jego powierzchni nie powstaje warstwa biofilmu, która mogłaby wpływać na skuteczność procesu filtracji. Złoże AFM dostępne jest w czterech różnych gradacjach, czyli stopniach rozdrobnienia. W omawianej realizacji zastosowano dwie gradacje złoża. Na samym dnie kolumny filtracyjnej znajduje się złoże o wymiarach 0,7-2,0 mm, natomiast kolejną warstwę tworzy złoże o gradacji 0,4-0,8 mm. Łączna objętość obu warstw w tej konfiguracji wynosi 86 litrów, co zapewnia optymalną powierzchnię filtracyjną i wydajność procesu.
ETAP II: Zmiękczanie wody – Aqua Softener 550 Duplex
Drugim etapem jest zmiękczanie wody wykorzystując żywice jonowymienną. Do regeneracji złoża wykorzystywany jest nasycony roztwór NaCl. Dla zachowania ciągłości działania urządzeń w układzie zainstalowano dwie kolumny Aqua Softener pracujące równolegle. Proces zmiękczania umożliwił całkowitą redukcję twardości wody z 18⁰dH na 0⁰dH.
ETAP III: Dechloracja – AquaCarbon
Ostatnim etapem przed procesem odwróconej osmozy jest filtracja na złożu węglowym Sorbotech LG 95. Ten etap pozwala na usunięcie pozostałych cząstek wolnego chloru, który ma destrukcyjny wpływ na strukturę membran osmotycznych. Jego usunięcie stanowi więc niezbędny warunek do zabezpieczenia systemu przed uszkodzeniami.
Za kolumną filtracyjną zainstalowano filtr Cintropur NW25 50 µ. Zabezpiecza on dalszą technologię przed przedostaniem się do niej drobnych cząstek stałych. Jest on również konieczny w razie awarii, w której mogłoby dojść do migracji złoża z kolumn filtracyjnych.
ETAP IV: Odwrócona osmoza
Kolejnym, wcześniej wspomnianym etapem, jest stacja odwróconej osmozy, która umożliwia usunięcie aż 99% związków rozpuszczonych w wodzie, co pozwala na uzyskanie wody demineralizowanej o wysokiej czystości. Przewodność wody po przejściu przez stację odwróconej osmozy wynosi mniej niż 5 µS/cm, co oznacza, że woda w pełni spełnia rygorystyczne wymagania stawiane przez sterylizatornię.
ETAP V: Magazynowanie
Woda demineralizowana jest magazynowana w ilości dostosowanej do zapotrzebowania sterylizatorni. Dodatkowo utrzymywanie zapasu wody pomaga przedłużyć żywotność membran osmotycznych, które dłużej pracują na jednym cyklu.
Wraz ze zbiornikami magazynowymi zamontowano również zestaw hydroforowy, który umożliwia dostarczanie wody do sterylizatorni szpitala, zapewniając jej stały dostęp do odpowiedniej ilości wody demineralizowanej.
ETAP VI: Dezynfekcja wody – lampa UV
Aby zabezpieczyć wodę przed rozwojem mikroorganizmów, zamontowano lampę UV. Urządzenie to działa punktowo, dlatego zostało umieszczone na wyjściu wody ze zbiorników magazynowych, co zapewnia dodatkową ochronę w końcowym etapie procesu.
Stacja demineralizacji wody dla szpitala
Nasza firma kompleksowo zrealizowała projekt stacji uzdatniania wody. Zakres prac obejmował nie tylko montaż stacji oraz wykonanie wszystkich niezbędnych połączeń hydraulicznych, ale również uruchomienie poszczególnych podzespołów stacji demineralizacji. Dodatkowo nasz zespół przeprowadził szkolenie, które zapewniło personelowi pełną wiedzę na temat prawidłowej obsługi urządzeń.
Dzięki zastosowanej technologii uzyskano pożądane parametry wody, co pozwala sterylizatorni działać w pełnej zgodności z obowiązującymi standardami i wymaganiami.
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!