Mętność wody
Mętność wody to jej właściwość optyczna, objawiająca się zmniejszoną przezroczystością z powodu obecności zawieszonych cząstek. Wśród substancji nieorganicznych mętność powodują głównie cząstki gliny, piasku, iłów, związki żelaza i manganu oraz chemikalia ze ścieków. Z kolei w grupie substancji organicznych za mętność odpowiadają związki humusowe, obumarłe cząstki roślin, plankton, bakterie oraz nierozpuszczalne związki organiczne pochodzące ze ścieków przemysłowych.
Podwyższona mętność wody przeznaczonej do spożycia najczęściej wpływa na jej akceptowalność przez konsumentów. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dopuszczalna mętność wody wynosi 1 NTU.
Niewielka mętność wody jest głównie problemem wizualnym. Woda wydaje się wtedy brudna, co zmniejsza zaufanie użytkowników. Może również powodować przebarwienia i osady na umywalkach oraz armaturze. Obecność drobnoustrojów w mętnej wodzie stanowi dodatkowe zagrożenie zdrowotne.
W procesach uzdatniania wody stosuje się różnorodne metody mające na celu zapewnienie czystej i bezpiecznej wody do spożycia i celów przemysłowych. Najczęściej wykorzystywane są filtry narurowe z wkładami i siatkami filtracyjnymi, a także zbiorniki ciśnieniowe wypełnione odpowiednimi złożami filtracyjnymi. Regularne monitorowanie mętności wody jest kluczowe dla utrzymania jej wysokiej jakości i zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników.