Bakteria Legionella to nie mit! Rośnie liczba zakażonych w Rzeszowie
W związku ze wzrostem zachorowań w Rzeszowie temat bakterii Legionelli znów obecny jest w mediach. Po raz kolejny okazuje się, że niewłaściwa profilaktyka czystości wody może prowadzić do poważnego zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego.
Już ponad 20 osób zostało hospitalizowanych w związku z zakażeniem bakterią Legionella pneumophila, do którego doszło w okolicach Rzeszowa. Wciąż trwa dochodzenie w sprawie źródła zakażeń. Wedle najnowszych ustaleń jest nim prawdopodobnie woda z wodociągów.
Zakażenia bakterią Legionella w Rzeszowie. Gdzie jest źródło zakażeń?
Dodatni wynik na badania w kierunku legionelli uzyskało już 21 osób, a wszystko wskazuje na to, że ta liczba może ciągle rosnąć. Inspektorzy sanepidu zbadali próbki wody z 8 ujęć wodociągu Rzeszów oraz próbki ciepłej i zimnej wody w miejscach zamieszkania zakażonych osób. Na wynik badania trzeba poczekać około 10 dni. Sam fakt wystąpienia zakażeń jest jednak wystarczająco niepokojący, aby rozbudzić debatę na temat czystości wody i regularnej kontroli jej parametrów, o czym wiele podmiotów odpowiedzialnych za stan instalacji, często zapomina.
Jak dochodzi do zakażenia bakterią Legionella?
Do zakażenia bakterią Legionella dochodzi drogą inhalacyjną na skutek wdychania wodnego aerozolu np. podczas kąpieli lub zachłyśnięcia się wodą. Bakterią nie można zarazić się poprzez picie lub drogą zakaźną z człowieka na człowieka. Naturalnym środowiskiem występowania bakterii jest woda. Jej skupiska znajdują się zarówno w naturalnych akwenach wodnych, jak i sieciach instalacji wodnej, w tym wodociągach. Rozwojowi bakterii służy tzw. biofilm, który często wytwarza się w rzadziej używanych lub zaniedbanych fragmentach instalacji. Namnażaniu skupisk sprzyja osad bogaty w sole magnezu i wapnia oraz obecność glonów i pierwotniaków. Znaczenie ma także temperatura. Korzystne warunki do rozwoju bakterii występują już w 25-40 stopniach, przy czym może rozmnażać się nawet w 60 stopniach.
Legionelloza – niebezpieczna dla zdrowia i życia
Zagrożenie bakterią Legionella to nie mit lub medialny straszak. Legionella to obok bakterii Coli jedna z najbardziej powszechnych i najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, które znajdują się w wodzie. Na zakażenie się Legionellą najbardziej narażone są osoby przewlekle chore lub z obniżoną odpornością. W zależności od przebiegu zakażenia, choroba może przyjąć dwie formy – gorączki Pontiac objawiającej się wysoką temperaturą i potami lub Choroby Legionistów, która do złudzenia przypomina ciężkie zapalenie płuc lub COVID-19 – niewłaściwie leczona lub niezdiagnozowana może prowadzić do śmierci.
Jak zabezpieczyć się przed bakterią Legionella? Sposoby zwalczania
Zachorowania na legionellozę pozwala uniknąć skuteczna profilaktyka w utrzymywaniu norm mikrobiologicznych w instalacji wodnej. Jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod jest instalacja generatora dwutlenku chloru.
Urządzenie, automatycznie dozując dwutlenek chloru do instalacji, zapewnia natychmiastową i stałą dezynfekcję wody w całym obiekcie. Generatora dwutlenku chloru można także użyć doraźnie w celu szokowej dezynfekcji wody. Jako jedyna firma w Polsce oferujemy krótkoterminowy wynajem takich urządzeń wraz z serwisem i montażem. Zapraszamy do kontaktu!
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!