Dwutlenek chloru – zastosowanie przeciwko bakteriom
Zastosowanie dwutlenku wody w procesie uzdatniania wody
Dwutlenek chloru (ClO2) jest obecnie najczęściej stosowanym środkiem biobójczym (dezynfekantem) zapewniającym sterylności wody do spożycia. Stosuje się go głównie w dużych obiektach, w których bezpieczeństwo mikrobiologiczne wody ma zasadnicze znaczenie, takich jak hotele, placówki medyczne, zakłady i przedsiębiorstwa np.z branży spożywczej.
Dwutlenek chloru skutecznie niszczy niebezpieczne mikroorganizmy i często wykorzystuje się go przeciwko bakterii Legionella pneumophilla, która pojawia się w systemach dystrybucji wody i powietrza, zwłaszcza w instalacjach dużych obiektów.
Dwutlenek chloru w naturze występuje w postaci lekko pomarańczowego gazu, który w temperaturze poniżej -59 °C krystalizuje się w kryształy o tym samym kolorze.
Dwutlenek chloru w uzdatnianiu wody
Dwutlenek chloru zaczął być używany jako środek dezynfekujący w połowie lat 40. XX wieku w Europie Zachodniej, gdzie do tego czasu używano zwykle wolnego chloru. Stosowanie chloru wymagało wyższych dawek oraz specjalnych środków bezpieczeństwa.Dodatkowo kilka dekad później, zaczęto zastawiać się nad bezpieczeństwem dla zdrowia używanych środków.
W przeciwieństwie do wolnego chloru lub innych związków chloru, podczas rozkładu dwutlenku chloru nie powstają toksyczne produkty uboczne.
Jednocześnie dwutlenek jest w stanie przeniknąć do biofilmów bakteryjnych, z którymi inne środki dezynfekujące nie mogą sobie poradzić. Dlatego idealnie nadaje się do usuwania bakterii Legionella, które często żyją właśnie w biofilmach.
Dwutlenku chloru – inne zalety:
- Niezawodnie zabija bakterie, wirusy i grzyby oraz ich zarodniki, nawet w niskich stężeniach
- Jego skuteczność jest niezależna od pH
- Może być stosowany do dezynfekcji wody pitnej, użytkowej, chłodniczej i ścieków
- Podczas produkcji nie powstają chlorofenole, THM ani dioksyny
- Ma właściwości utleniające żelazo i mangan
- Stopniowo rozpuszcza istniejące osady w instalacjach
Jak działa generator dwutlenku chloru EuroClean OXCL
Dwutlenek chloru jest wytwarzany przez reakcję chemiczną chlorynu sodu (NaClO2) z kwasem solnym (HCl) in-situ (na miejscu), co zapewnia maksymalną wydajność produktu docelowego.
Ze względu na wolny rozkład dwutlenku chloru, który zapewnia dłuższy czas działania, jest on w stanie skutecznie przechodzić przez poszczególne warstwy biofilmu i niszczyć ukryte w nim bakterie.Generatory dwutlenku chloru EuroClean OXCL produkują i dozują roztwor dwutlenku chloru w zależności od potrzeb w oparciu o przepływ wody i stopień skażenia mikrobiologicznego.
Urządzenie działa w pełni automatycznie i jest wyposażone w jednostkę sterującą, z której można odczytać wszystkie niezbędne informacje, takie jak poziom zapasu odczynników chemicznych, przepływ wody oraz komunikaty i alerty o błędach.Ponadto, dzięki technologii HMI (Human Machine Interface), urządzenie może być kontrolowane zdalnie przez komputer oraz monitorowane przez operatorów EuroClean. Urządzenie samo wysyła ostrzeżenia i informacje o stanie za pośrednictwem wiadomości e-mail. Jako producent i dystrybutor generatorów, EuroClean zapewnia również profesjonalną regularną konserwację tych urządzeń.
Dwutlenek chloru w eliminacji biofilmu Legionella Pneumophilla
Gram-ujemna bakteria Legionella pneumophilla wytwarza szczególnie odporne biofilmy w rurociągach, które mogą osiągać grubość nawet kilku mikrometrów. Dotyczy to zarówno w wody zimnej, jak i ciepłej. Biofilmy są to warstwy bakterii połączone ze sobą ochronnymi składnikami pozakomórkowymi, wydzielanymi przez mikroorganizmy. Poszczególne komórki bakteryjne są połączone kanałami, przez które oprócz składników odżywczych transportowane są również cząsteczki sygnałowe wpływające na dynamikę biofilmu.
Bakterie Legionella pneumophilla dojrzewające w biofilmie są w stanie rozpoznać odpowiednie warunki do wydzielenia i relokacji lub pozostania na miejscu w warstwie powierzchniowej.Jeśli bakterie zostaną wydzielone, mogą przemieszczać w instalacjach wraz z częściami biofilmu, a w efekcie stać się źródłem infekcji poza złożami biofilmu.Tak powstały i wzajemnie skomunikowany konglomerat bakterii jest szczególnie odporny na większość środków dezynfekujących.
Ze względu na wolniejszy rozkład dwutlenku chloru, który zapewnia dłuższy czas działania, jest on w stanie skutecznie przechodzić przez poszczególne warstwy biofilmu i trwale zniszczyć ukryte w nim bakterie.