Elektrodializa jako substytut technologii wymiany jonowej w produkcji ekologicznej żywności i napojów (BIO)
Elektrodializa jest atrakcyjnym zamiennikiem technologii wymiany jonowej w produkcji w produkcji ekologicznej żywności i napojów (BIO). Technologia spełnia wymagania przepisów UE dotyczących produktów ekologicznych, a jednocześnie pozwala obniżyć koszty eksploatacji.
Zgodnie z Rozporządzeniem UE 2020/464, jonity (wymieniacze jonowe) i żywice adsorpcyjne mogą być używane wyłącznie do produkcji żywności ekologicznej o specjalnym przeznaczeniu (Rozporządzenie UE nr 609/2013, art. 1, ust. 1a i 1b). Są to w głównej mierze produkty spożywcze przeznaczone do karmienia niemowląt i małych dzieci.
Do produkcji wszystkich innych produktów nie można używać wymiany jonowej, co stanowi poważny problem dla wielu producentów, ponieważ żywice jonowymienne są szeroko stosowane w wielu produktach organicznych. Używane są do na przykład do ulepszania smaku soków owocowych poprzez redukcję ilości kwasów organicznych przy równoczesnym zachowaniu zawartości witaminy C. Dokonać tego można przepuszczając sok owocowy poprzez kolumnę ze słabo zasadowym złożem jonowymiennym (anionit).
Technologie odkwaszania soków owocowych na złożach jonowymiennych stosowane są na całym świecie i to jak do produkcji soków, tak i koncentratów. Poprawiają smak i zapach i umożliwiają obniżenia ilości cukru do dosładzania. Zabronienie stosowania technologii, polegających na stosowaniu żywic jonowymiennych jest więc dużym wyzwaniem dla branży produkcji EKO i BIO. Rozwiązaniem sytuacji jest elektrodializa firmy MEGA i EuroClean
Czy mnie też też dotyczy?
Rozporządzenia 2018/848 i 2020/464 mają zastosowanie do wszystkich sektorów spożywczych, które posługują się oznaczeniem „Organic/Bio”, w szczególności są to:
- Przemysł cukrowniczy
- Produkty skrobiowe
- Przetwórstwo soków owocowych
- Przemysł mleczarski
Elektrodializa odwracalna (EDR) nie jest bezpośrednim konkurentem technologicznym technologii wymiany jonowej. Każda z obu metod ma swoje wady i zalety. Zgodnie z przepisami europejskimi 2018/848 i 2020/464 produkty, do wytwarzania których zastosowano technologie wymiany jonowej, nie mogą nosić oznaczenia „Organic/Bio”. W przypadku produkcji takich produktów można jednak zastosować właśnie elektrodializę.
Co więc najlepiej zrobić?
We współpracy z firmą MEGA opracowaliśmy nowoczesną technologię, która będąc zamiennikiem technologii wymiany jonowej, jest równocześnie w pełni zgodna z przepisami UE. W szczególności dotyczy to norm 2018/848 i 2020/464, które odnoszą się do produkcji żywności ekologicznej.
W produkcji napojów ekologicznych nie ma miejsca na kompromisy – dotyczy to wina, soków, napojów bezalkoholowych czy innych ekologicznych produktów mlecznych i cukrowych. Wspólne rozwiązanie firm EuroClean i MEGA pomoże Ci pokonać przeszkody technologiczne wynikające z europejskich wymogów prawnych przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości finalnych produktów ekologicznych.
Elektrodializa to idealne rozwiązanie do przetwarzania produktów organicznych
Elektrodializa firmy MEGA i EuroClean jest odpowiednim zamiennikiem technologii wymiany jonowej. Technologia spełnia wymagania przepisów UE dotyczących produktów ekologicznych, a jednocześnie pozwala obniżyć koszty eksploatacji.
ED działa jako pełnowartościowy zamiennik technologii wymiany jonowej na wkładach filtracyjnych z żywicy. Stosuje się ją podczas usuwania rozpuszczonych zanieczyszczeń lub zakwaszaniu i odkwaszaniu produktów organicznych (BIO).
Technologia elektrodializy nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych, dzięki czemu nie zmienia składu produktu, który poddawany jest obróbce. Byłoby to sprzeczne z podstawową ideą produkcji ekologicznej.