Jak skutecznie walczyć z bakterią Legionella
Sposoby eliminacji bakterii Legionella z systemów wodnych
Badania jakości wody przeprowadzane przez Sanepid wykazują, że z problemem ujętym w pytaniu “jak walczyć z Legionellą?” zmaga się coraz więcej placówek medycznych, hoteli, zakładów przemysłowych i innych. Ostatni, głośny przypadek walki z bakterią dotyczył Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, gdzie od dwóch miesiący prowadzone są działania mające na celu wyeliminowanie groźnych mikroorganizmów. Dotychczasowe zabiegi, wśród których można wymienić m.in. dwukrotne płukanie rur gorącą wodą okazały się bezskuteczne.
Bakteria Legionella
Bakterie z rodzaju Legionella to cienkie, polimorficzne pałeczki Gram. Występują one najczęściej w instalacjach wodociągowych. Groźne mikroorganizmy znajdują się w zbiornikach akumulacyjnych ciepłej wody, ślepych odcinkach sieci oraz elementach instalacji pokrytych osadem wapiennym i kamieniem kotłowym (prysznice, wylewki baterii, nasadki sitkowe baterii umywalkowych). Rozwojowi bakterii sprzyja wiele czynników, jak na przykład: temperatura zbliżona do 40 st. C, brak recyrkulacji, obecność osadów oraz biofilmu.
Zakażenie bakterią wywołuje legionellozę, która objawia się pod postacią choroby legionistów (ciężkie zapalenie płuc) i gorączki Pontiac. Pierwsza z nich wiąże się z dużą (mieszczącą się w granicach 15-20%) śmiertelnością pacjentów. Towarzyszą jej na ogół suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu, temperatura powyżej 40°C i zaburzenia świadomości. Gorączka Pontiac jest znacznie mniej groźna (przede wszystkim nie zanotowano zgonów), a wyleczenie następuje samoistnie po 3-5 dniach.
Jak walczyć z Legionellą?
Niestety, większość „klasycznych” metod zwalczania Legionelli jest nieskuteczna oraz kosztowna, a jej efekt jest krótkotrwały. Duże dawki chloru są niedopuszczalne dla obiegów z wodą pitną. Woda o wysokim stężeniu związków chloru jest bardzo agresywna dla instalacji oraz technologii. Regularne przegrzewanie instalacji doprowadza do wytrącania osadów, zarastania instalacji, obniżania żywotności technologii przygotowania ciepłej wody. Dozowanie podchlorynu sodu jest nie zawsze skuteczne, jony srebra i miedzi to ciężkie metale. Ich zakres stosowania jest bardzo ograniczony i efekty nie pewne. Jaką więc metodą skutecznie walczyć z legionellą?
Dwutlenek chloru jako skuteczny sposób na dezynfekcję
Najlepszym sposobem na pozbycie się mikroorganizmów jest dozowanie dwutlenku chloru. To w chwili obecnej najczęściej stosowany i najbardziej skuteczny dezynfekant. Dwutlenku chloru używany jest często przez przedsiębiorstwa wodociągowe do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia. Doskonale on się sprawdza w walce z Legionellą oraz wszystkimi rodzajami drobnoustrojów chorobotwórczych.
Generator dwutlenku chloru produkuje dwutlenek chloru podczas reakcji kwasu solnego i chlorynu sodu na miejscu (in-situ), w reaktorze urządzenia. Dezynfekant jest świeży i skuteczny. Jego dozowanie odbywa się proporcjonalnie do przepływu wody poprzez precyzyjny system dozujący. Urządzeniem steruje nowoczesny sterownik z kolorowym wyświetlaczem, pokazującym informację o stanie pracy i zapasu odczynników. Urządzenie jest kompaktowe, ze zintegrowanymi wannami ochronnymi, dostosowane do transportu i okresowego przenoszenia.
Generatory dwutlenku chloru są zainstalowane w celu walki z Legionellą w ponad 50% obiektów służby zdrowia w Polsce, na szeroką skale są one stosowane w przemyśle.
Dzień dobry. Jestem dyrektorem małej szkoly niedaleko Gdyni. Pół roku temu wykryto u nas legionelle. Od tego czasu mieliśmy dwa przegrzewy i w końcu trzeci wynik był prawidłowy. Obawiam się jednak ze problem może się powtarzać dlatego szukam sposobu na skuteczne pozbycie się problemu. W jaki sposób Państwo mogą nam w tym pomóc?
Z poważaniem Ewa Holownia