Jakość i twardość wody w okolicach Wieliczki. Porównanie parametrów z różnych ujęć.
Wielu mieszkańców gminy Wieliczka i jej okolic boryka się z problemem tzw. „twardej wody”. Twardość wody różni się w zależności od ujęcia, z którego jest ona dostarczana. W poniższym artykule przedstawiono wartości parametru twardości ogólnej dla poszczególnych punktów ujęcia wody.
Czym jest twardość wody i jakie problemy stwarza?
Określenie „twarda woda” odnosi się do wody zawierającej duże ilości minerałów. Twardość powodowana jest głównie obecnością jonów wapnia i magnezu. W mniejszym stopniu twardość wody mogą powodować także m.in. jony żelaza, manganu.
W zależności od wielkości zbadanego parametru wyróżniamy różne stopnie twardości.
Problemy, z jakimi mierzą się użytkownicy „twardej wody” to:
- narastający osad na kabinach prysznicowych, umywalkach, toalecie itp.;
- ciągle narastający „kamień” w czajniku;
- uporczywe zacieki na naczyniach;
- zatykane otwory baterii łazienkowych;
- uszkodzenia sprzętu AGD np. pralki, zmywarki oraz skrócenie ich żywotności.
Twardość wody w poszczególnych ujęciach
Na podstawie dostępnych informacji przeanalizowano parametry wody dla ZUW Raba oraz SUW Wieliczka. Twardość ogólna dla wody z ZUW Raba wynosi 133 mgCaCO3/l (na podstawie Komunikatu Wodociągów Miasta Krakowa S.A.), co kwalifikuje ją jako wodę miękką. Natomiast twardość ogólna wody pochodzącej ze SUW Wieliczka wynosi około 340 mgCaCO3/l (informacja telefoniczna bezpośrednio od DT ZGK Wieliczka z dnia 01.03.2024). Wartość tego parametru odpowiada wodzie twardej. Zgodnie z przedstawionymi wartościami, mieszkańcy zaopatrywani w wodę z SUW Wieliczka znacznie częściej będą borykać się z problemami wywoływanymi przez „twardą” wodę. Wartość twardości podanej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi wynosi od 60 do 500 mgCaCO3/l. Oba źródła wody spełniają określoną normę, jednak im większa wartość twardości, tym bardziej uporczywe problemy narastającego osadu na różnych elementach instalacji wodnej.
Rozwiązanie problemu twardej wody
Rozwiązaniem problemu twardej wody dla spółdzielni mieszkaniowych Wieliczki i okolic, a tym samym dla wszystkich, którzy mieszkają na terenach zaopatrywanych twardą wodą, jest zainstalowanie urządzeń zmiękczających wodę.Stacja zmiękczania wody wypełniona jest żywicą jonową. Jej praca polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na bezpieczne dla instalacji jony sodu. Po uzdatnieniu określonej ilości wody, żywica przestaje spełniać swoją funkcję i wymaga regeneracji. Regeneracja złoża jonowymiennego polega na przemywaniu go solanką (roztworem soli).
Zmiękczacz wody AquaSoftener posiada funkcję automatycznego procesu regeneracji złoża. Dodatkowo montaż dwóch urządzeń równolegle pozwala na nieprzerwaną pracę instalacji, system DUPLEX. Podczas regeneracji dopływ zmiękczonej wody zostaje przerwany. W chwili, gdy jedno z urządzeń przystępuje do procesu regeneracji, następuje włączenie drugiego urządzenia.
Stacje zmiękczania obniżają wartość twardości ogólnej do 0⁰dH. Jeśli twardość na tym poziomie nie jest wymagana, można zastosować tzw. podmieszanie. Strumień wody zmiękczonej łączony jest ze strumieniem wody „twardej”. Pozwala to na otrzymanie wody o twardości ogólnej większej niż 0, a mniejszej niż woda wejściowa. Metoda ta pozwala również na wydłużenie okresu pracy złoża, co przekłada się na korzyści ekonomiczne.
Nasza realizacja
W ostatnim czasie z usług EuroClean skorzystało jedno z nowych osiedli mieszkaniowych w Wieliczce. Mieszkańcy wspólnoty zmagali się z bardzo twardą wodą (30⁰dH). Zaproponowane rozwiązanie problemu składało się z trzech etapów. Pierwszym etapem jest filtracja wstępna pozwalająca na zatrzymanie cząstek o średnicy powyżej 100 µm. Następnie przefiltrowana woda surowa przepływa przez zmiękczacze wody AquaSoftener, pracujące we wcześniej wspominanym systemie DUPLEX.
Zmiękczona woda jest przeznaczona na cele socjalno-bytowe, dlatego wykorzystano w tym procesie podmieszanie, pozwalając na zachowanie twardości na poziomie ok. 7⁰dH. Ostatnim etapem uzdatniania wody jest ponowna filtracja, mająca na celu zabezpieczenie przed przedostaniem się do instalacji najmniejszych zanieczyszczeń. Od momentu montażu instalacji mieszczańscy wspólnoty mogą cieszyć się wodą o wysokiej jakości oraz nie borykają się już z problemem narastającego osadu na różnych elementach w łazience czy kuchni.
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!