Kamień kotłowy

30.4.2016

Kamień kotłowy to mieszanka kilku minerałów, które osadzają się na ściankach rur lub w zbiornikach służących do ogrzewania nieuzdatnianej wody.

Na jego negatywne działanie narażone są zwłaszcza kotły, które mają otwarty obieg wody. Osadzający się w nich kamień kotłowy zwiększa zużycie energii potrzebnej do ogrzewania wody i obniża efektywność urządzenia.

Kotelní kámen v zaneseném kotli

Kamień kotłowy może składać się z kilku warstw, które powodują nierównomierne schładzanie części kotła. Może to powodować jego pęknięcia. Ponadto kocioł może znajdować się pod ciśnieniem – istnieje zatem ryzyko eksplozji.

Zatkany kocioł ma obniżoną sprawność działania. Może także wydawać specyficzne dźwięki przypominające brzęczenie, trzaskanie czy skrzypienie.

Skład kamienia kotłowego

  • křemičitan hořečnatý
  • chlorid vápenatý
  • wodorotlenek magnezu

Invalid Displayed Gallery

Skutki występowania kamienia kotłowego

Zatkany kocioł oraz rury, zniszczona wężownica do ogrzewania ciepłej wody, odkładanie się osadów na kotle, obniżenie sprawności kotła, zabrudzenie, zniszczenie bojlera.

Usuwanie kamienia kotłowego

Kamień kotłowy występuje w twardej wodzie, dlatego niezbędne jest jej zmiękczenie. Zmiękczanie wody polega na przelewaniu jej przez specjalne wkłady jonowymienne, które wiążą i usuwają substancje powodujące twardość wody.

Do zmiękczania wody polecamy AquaSoftener o odpowiedniej pojemności. Przed przystąpieniem do zmiękczania konieczne jest wykonanie analizy wody, która wykaże wszystkie substancje, jakie należy usunąć.

 

uzdatnianie wody

Potrzebujecie uzdatnić wodę?

Wyślij zapytanie

Dodaj nowy komentarz

Uzdatnianie wody dla przemysłu
Przeczytaj poprzedni wpis:
Darowizna na rzecz fundacji Alma Spei

W EuroClean Polska nie jesteśmy obojętni. Jeżeli możemy bezpośrednio pomóc komuś kto jest w ogromnej potrzebie - pomagamy. Nasza firma...

Zamknij