Koronawirus w wodzie pitnej
Koronawirus w wodzie do spożycia
W dobie rozprzestrzeniającej się epidemii COVID-19 nowego typu wirusa (SARS-CoV-2), rośnie liczba pytań o to czy infekcja może zostać przeniesiona przez wodę oraz jakie środki zaradcze należy stosować.
Według opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) źródłem infekcji są nosiciele wirusa. Zakażane osoby drogą kropelkową rozsiewają wirusa w swoim otoczeniu. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową w przez bezpośrednią transmisję (kaszel itp.). Ma to związek z faktem, że głównym nośnikiem patogenów jest powietrze. Źródłem zarażenia mogą również być powierzchnie, na których wirus pozostaje przez pewien czas.
Możliwe, że cząsteczki wirusa pojawią się w moczu i kale. Nie ma jednak dowodów, że jest to znacząca droga transmisji wirusa. Podsumowując jest bardzo mało prawdopodobne, aby nowy rodzaj koronawirusa dotarł do źródeł surowej wody.
Nawet jeśli wirus dostałby się do surowej wody powierzchniowej (część zasobów wody pitnej w Polsce jest chroniona zbiornikami wód powierzchniowych na rzekach), zostałby skutecznie usunięty i dezaktywowany przez oczyszczalnie wód powierzchniowych w stacjach uzdatniania wody (SUW). System uzdatniania wody pitnej powinien zawsze zawierać co najmniej stopień koagulacji, filtracji i dezynfekcji.
Dezynfekcja koronawirusa
Po doświadczeniach związanych z ptasią grypą lub wirusem SARS, mamy pewność że wszystkie wirusy układu oddechowego są bardzo wrażliwe na dezynfekcję. To samo dotyczy koronowirusa.
Koronawirus posiada niską odporność na promieniowanie UV i środki dezynfekcyjne, np. chlor, podchloryn sodu czy dwutlenek chloru (produkowany poprzez profesjonalne generatory dwutlenku chloru), które są powszechnie stosowane w procesach technologicznych uzdatniania wody.
Standardowa dezynfekcja wody pitnej, mająca na celu dezaktywację patogenów kałowych, będzie w skuteczny i niezawodny sposób niszczyć także koronawirusa.
Woda pitna ze źródeł publicznych lub studni nie została zidentyfikowana jako droga transmisji infekcji w żadnej z epidemii, a co za tym idzie również obecnie nie jest uznawana za drogę przenoszenia koronawirusa.
- World Health Organization: Water, sanitation, hygiene and waste management for COVID-19 (Technical Brief). WHO/2019-NcOV/IPC_WASH/2020.1. 3. 3. 2020.
- SZÚ CZ: www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Stanovisko_NRC_coronaviry_a_pitna_voda.pdf
Żródła: