
Kosztowna bakteria – dostawca wody zapłaci za zakażenie bakterią Legionella.
Zakażenie wody bakterią Legionella – kara finansowa dla dostawcy wody
Zakażenie wody bakterią Legionella stało się podmiotem procesu sądowego. Sąd w Lublinie obarczył karą finansową dostawcę wody.
Sprawa miała miejsce w 2008 r. Mieszkaniec Parczewa dostał wysokiej gorączki oraz duszności. Zaczął również majaczyć. Objawy te pozwoliły lekarzom postawić następującą diagnozę: pacjent cierpi na ciężką postać legionellozy czyli atypowe zapalenie płuc. Choroba wraz z powikłaniami okazały się dla mężczyzny tragiczne w skutkach. W efekcie zakażenia legionellozą jest dziś całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnego egzystowania.
Bakteria w ciepłej wodzie użytkowej
Sprawą zajął się Sanepid. Ustalono, że źródłem zakażenia była ciepła bieżąca woda dostarczana do mieszkania w bloku, w którym mieszkał chory. Wodę dostarczał Zakład Usług Komunalnych (ZUK).
Mimo jednoznacznych dowodów, zakład nie uznał swojej winy tłumacząc, że jedynie pobiera wodę z ujęcia i dostarcza ją mieszkańcom. Zakład argumentował, że nie jest odpowiedzialny za jej przetwarzanie oraz uzdatnianie. Jako podmiot odpowiedzialny za instalację wodną w poszczególnych budynkach, wskazał spółdzielnię mieszkaniową.
Sąd Okręgowy w Lublinie powołał biegłych epidemiologicznych oraz pulmonologów. Specjaliści nie wykazali w sposób jednoznaczny, że zachorowanie miało bezpośredni związek z pałeczkami bakterii Legionella, znajdującymi się w wodzie użytkowej doprowadzanej do mieszkania chorego.
Mimo to sąd uznał, że pozwany ZUK jest odpowiedzialny za chorobę mężczyzny oraz zasądził od przedsiębiorstwa 100 tys zł zadośćuczynienia.
W uzasadnieniu wskazano, że spółka dostarczając wodę do mieszkań jest zobowiązana do zapewniania należytej jakości wody oraz przeprowadzaenia regularnej kontroli jej jakości. Kwestie te reguluje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków,
Na taki obowiązek wskazuje także wpis do rejestru przedsiębiorstwa z którego wynika, że przedmiotem jego działalności jest m.in. pobór wody i jej uzdatnianie. Dodatkowym argumentem dla sądu był fakt, iż w 2007 r. spółdzielnia interweniowała w ZUK w sprawie złej jakości dostarczanej wody. Sąd nie dopatrzył się odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej. Wyrok skazujący został podtrzymany przez Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Zakażenie wody bakterią Legionella – odpowiedzialność dostawcy
Przedstawiona sprawa dobitnie pokazuje, jak duża odpowiedzialność ciąży na dostawcy wody.
Każdy, którego zadaniem jest dostarczanie wody użytkowej do budynków mieszkalnych powinien wiedzieć, jakie zagrożenie niesie zła jakość wody, jakiego rodzaju zanieczyszczenia się w niej znajdują oraz w jaki sposób należy tę wodę uzdatnić.
Każdy dostawca powinien dbać o obieg wody, remontować sieci wodociągowe oraz zmierzać do tego, aby jakość wody w sieciach wodociągowych była jak najwyższa.
Źródło: http://prawo.rp.pl/