Oczyszczanie ścieków dla hoteli i pensjonatów
Odprowadzanie ścieków z hoteli i pensjonatów może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza kiedy obiekty znajdują się w znacznej odległości od dużych skupisk ludności. W kontekście oczyszczania ścieków utrudnieniem są przede wszystkim znaczne wahania dopływu nieczystości i zmienność obciążeń hydraulicznych. Co zrobić w sytuacji, gdy brak perspektyw na rychłe podłączenie hotelu czy pensjonatu do sieci kanalizacyjnej?
Hotele i pensjonaty – szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Jeszcze niedawno w przypadku braku możliwości podłączenia hotelu czy pensjonatu do publicznej sieci kanalizacyjnej jedynym rozwiązaniem była budowa zbiornika bezodpływowego. Jednak w obiektach turystycznych szambo zapełnia się bardzo szybko, a jego opróżnianie może być uciążliwe. Aby uniknąć narażania gości na nieprzyjemne zapachy i hałasy, a także zaoszczędzić na wydatkach związanych z częstym opróżnianiem zbiornika, warto rozważyć inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które dzięki całkowitej izolacji od otoczenia rozwiązuje problem nieprzyjemnych zapachów. Zaletą jest też to, że oczyszczoną wodę można wykorzystać ponownie, na przykład do podlewania ogrodu.
Oczyszczalnia ścieków dla hoteli i pensjonatów – dobór parametrów
Wybór odpowiedniej oczyszczalni ścieków dla hotelu i pensjonatu nie jest łatwym zadaniem. Wyzwaniem jest przede wszystkim fakt, że obiekty turystyczne odznaczają się znaczną nierównomiernością pod względem ilości wytwarzanych ścieków, a także cechuje je zróżnicowany ładunek zanieczyszczeń. Ze względu na gastronomiczny charakter, sektor hotelarski może charakteryzować się zwiększoną ilością tłuszczów, olejów i smarów w ściekach, co zwiększa chemiczne zapotrzebowanie na tlen. Dlatego przystępując do wyboru indywidualnej oczyszczalni ścieków dla hotelu czy pensjonatu, należy wykonać bardzo dokładną analizę funkcjonowania obiektu. Trzeba przede wszystkim ustalić, czy obiekt jest całoroczny czy sezonowy, a także założyć liczbę gości podczas maksymalnego obłożenia. Istotne są także takie czynniki jak położenie geograficzne budynku i ilość miejsc w restauracji. Jeżeli obiekt posiada salę bankietową, warto zastanowić się jak często będą organizowane przyjęcia i ile osób może w nich uczestniczyć. Poza tym, jeżeli w hotelu znajduje się strefa basenowa, powinno zostać to uwzględnione w obliczeniach.
Biologiczne oczyszczalnie ścieków dla hoteli i pensjonatów
W przypadku hoteli i pensjonatów najczęściej stosowanym rozwiązaniem są biologiczne oczyszczalnie ścieków z regulowanym dopływem. W przeciwieństwie do oczyszczalni drenażowych, oczyszczalnie biologiczne stosowane są też dla większych obiektów, a ich lokalizacji nie trzeba uzależniać od odpowiedniego rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych. Proces oczyszczania opiera się na udziale bakterii tlenowych, które żywią się obecnymi w ściekach związkami organicznymi. Ogólna zasada działania oczyszczalni biologicznych składa się z trzech etapów. Pierwszą fazą oczyszczania jest usunięcie zawiesin w osadniku wstępnym, przy wykorzystaniu procesów sedymentacji i flotacji. Następnie następuje oczyszczanie biologiczne, podczas którego nieczystości wystawiane są na działanie mikroorganizmów w obecności tlenu, co prowadzi do usunięcia zanieczyszczeń organicznych i znacznej redukcji BZT5.W kolejnym etapie oczyszczania ścieki trafiają do osadnika wtórnego, gdzie odbywa się sedymentacja drobnych zawiesin, które cyklicznie przepompowywane są do osadnika wtórnego. W końcowej fazie oczyszczone ścieki odprowadzane są grawitacyjnie do odbiornika.
Jak zarządzać zmiennym przepływem ścieków?
W przypadku oczyszczania ścieków z hoteli i pensjonatów kluczowe jest uwzględnienie zmiennego przepływu ścieków. Przydomowe oczyszczalnie są bardzo wrażliwe na duże wahania ilości zrzucanych zanieczyszczeń, gdyż wraz z zatrzymaniem dopływu ścieków zamierają bakterie odpowiedzialne za rozkład substancji organicznych. Kiedy po dłuższej przerwie przepływ ścieków jest wznowiony, w początkowej fazie oczyszczanie nie jest efektywne, ponieważ błona biologiczna nie ma wystarczającej ilości czasu na odbudowę. Rozwiązaniem problemu nieregularnego przepływu ścieków w hotelach i pensjonatach jest zarządzanie ich przepływem. Gdy natężenie doprowadzanych ścieków jest stałe, minimalizowane jest hydrauliczne oddziaływanie na procesy zachodzące w osadniku wtórnym. Umożliwia to prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni, kontrolę procesu oczyszczania oraz podniesienie jakości procesu.
Oczyszczanie ścieków dla hoteli i pensjonatów
Inwestycja w oczyszczalnię biologiczną dla hotelu czy pensjonatu jest wartą rozważenia alternatywą dla szamba, która skutecznie rozwiązuje problem utylizacji ścieków na terenach bez dostępu do kanalizacji. Rozwiązanie eliminuje problem nieprzyjemnych zapachów, a także koszty częstego wywożenia nieczystości, pozwalając przy tym na ponowne wykorzystanie wody. W przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków zaletą jest fakt, że jej umiejscowienie można wybrać niezależne od rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych. Przy doborze parametrów oczyszczalni należy przede wszystkim pamiętać, że większość hoteli i pensjonatów prowadzi wzmożoną działalność w okresach turystycznych, co przyczynia się do dużych wahań dopływu ścieków i zmienności obciążeń hydraulicznych. Przed wyborem indywidualnej oczyszczalni należy więc dokładnie oszacować ilość wytwarzanych ścieków oraz przewidywany ładunek zanieczyszczeń. Niezależnie od przyjętego rozwiązania, kluczowe jest aby przestrzegać dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń, gdyż niespełnienie tego standardu może prowadzić do konsekwencji finansowych, prawnych i środowiskowych.