
Lśniący prysznic pełen bakterii
O tym czym jest Legionelloza, jakie niesie zagrożenie oraz jak jej przeciwdziałać opowiada Adam Majewski i dyrektor EuroClean Polska w artykule “Lśniący prysznic pełen bakterii”.
W placówkach służby zdrowia woda kojarzy się z czystością i higieną. Niestety, nawet najczystsze krany, prysznice czy inhalatory mogą być źródłem zakażeń groźnymi bakteriami. Niektóre takie przypadki w Polsce kończyły się śmiercią pacjentów. Jak tego uniknąć? Odpowiedzią jest wymiana, modernizacja lub czyszczenie sieci wodnej w placówce…
Legionelloza – sieć wodna jako źródło zakażeń
Bakteria Legionella, która dostanie się do systemu rozprowadzania wody i znajdzie w nim dogodne warunki do rozwoju, może być przyczyną legionellozy i gorączki Pontiac. Bakteria ta najlepiej rozwija się w wodzie o temperaturze 20–50°C, w zastojach, w których zbiera się ciepła woda, a żywi się substancjami biologicznymi lub osadami, takimi jak rdza i kamień kotłowy. Mikroorganizmy te żyją w biofilmach, które chronią je przed większością chemicznych środków dezynfekujących i niechemicznych technologii dezynfekcji. Legionelle namnażają się tysiącami w amebach, które funkcjonują jako gospodarze i są wydalane z biofilmuna skutek przepływu wody. Ameby są wypłukiwane przez prysznic lub kran i następuje uwolnienie dziesiątków tysięcy Legionelli. Do zakażenia dochodzi przez wdychanie aerozolu wody z bakteriami, które przedostają się do płuc powodując groźną dla życia legionellozę.
Z niespełna 50 rodzajów Legionelli zaledwie kilka jest groźnych dla ludzi. Szczep Legionella pneumophila wywołuje legionellozę, potocznie znaną jako choroba legionistów. Choroba objawami (wysoka gorączka, bóle mięśniowe, suchy kaszel) przypomina zapalenie płuc albo ciężką grypę. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na legionellozę choruje co roku 20–100 tys. osób, z czego nawet 20 proc. umiera. W Polsce, wg danych Państwowego Zakładu Higieny oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, rocznie rozpoznaje się kilkadziesiąt przypadków zachorowań. Legionella wywołuje także łagodniejszą, pozapłucną chorobę – gorączkę Pontiac. Pierwsze prawidłowe rozpoznanie choroby nastąpiło w 1976 r. w Stanach Zjednoczonych w czasie zjazdu weteranów Legionu Amerykańskiego.
Pełny tekst artykułu dostępny tutaj.