Realizacja systemu uzdatniania wody dla zakładu spożywczego
Uzdatnianie wody w przemyśle spożywczym
Zadaniem projektu było zaprojektowanie i realizacja systemu uzdatniania wody dla zakładu skupiającego się na produkcji wysokiej jakości polskich wędlin, nabiału i wyrobów garmażeryjnych. Produkcja opiera się o wiekowe, sprawdzone receptury, dzięki czemu klient może pochwalić się m.in. produktami wyróżnionymi znakiem “Jakość Tradycja”. Wyróżnienie zobowiązuje do dbania o jakość produkcji, a co za tym idzie bardzo wysoką jakość wody.
Obiekt jest pozbawiony dostępu do sieci wodociągowej. Głównym źródłem wody jest ujęcie powierzchniowe wspomagane studnią głębinową. Woda z ujęcia powierzchniowego jest wstępnie filtrowana poprzez filtry nasypowe. Niestety z uwagi na okresowe przekroczenia mętności (spowodowane np. mocnymi opadami deszczu) wymagała dodatkowego klarowania. Kolejnym problemem było występowanie w wodzie bakterii z grupu Coli. Przed instalacją SUW klient do dezynfekcji wykorzystywał generator dwutlenku chloru EuroClean OXCL, co jednak w okresie zagrożenia występowaniem dużej ilości bakterii z grupy Coli wymagało dozowania dużej ilości dezynfekantu.
Problemy wody:
- mętność – okresowo przekraczana powyżej wartości 1 NTU
- bakterie grupy Coli – okresowo występujące, zwłaszcza w okresie roztopów
- wysokie dawki dezynfekantu w okresie występowania dużej ilości bakterii Coli
Realizacja systemu uzdatniania wody
W celu spełnienia wymagań klienta, określonych jako – zapewnienie wydajności 7-10m3/godzinę oraz uzyskanie wody dobrej jakości, zdatnej do wytwarzania produktów – po konsultacji z technologiem zaproponowano połączenie kilku poszczególnych urządzeń. W miejscu około układu hydroforowego nastąpiła realizacja systemu uzdatniania wody dla zakładu produkcyjnego:
- Automatyczny filtr wstępny Honeywell z płukaniem wstecznym
- Kolumny filtracyjne EuroClean AquaTurb 21×62, zloże Turbidex, głowice Magnum
- Lampa UV Sterilight VP950/2 (przepływ 10,5m3/h, dla dawki 30mJ/cm2)
- Zainstalowany wcześniej generator dwutlenku chloru EuroClean OXCL – 02
Filtr Honeywell posiada unikalny system płukania wstecznego, który w prosty sposób regeneruje wkład filtracyjny. Dodatkowy automat do płukania wstecznego zapewnia automatyczne czyszczenia filtra.
Usuwanie mętności, a także żelaza oraz manganu zapewniają kolumny, wypełnione złożem Turbidex. Jest to złoże zeolitowe (zbudowane z granulek krzemianu glinu – zeolitu) o dużej porowatości. Złoże pozwala na filtrowanie na poziomie poniżej 5 mikronów, a jego skuteczność przewyższa większość dostępnych obecnie na rynku złóż sedymentowych. Turbidex stosowany jest głównie do klarowania wody. Z uwagi na konieczność stałego dostępu czystej wody oraz wymaganej wysokiej wydajności zastosowano dwie kolumny w systemie duplex. Ich pracą sterują wydajne głowice typu Magnum.
Dezynfekcję wody realizuje metoda kombinowana – połączanie lampy UV oraz generatora dwutlenku chloru. Dzięki wykorzystaniu zalet obu systemów udało się osiągnąć te same efekty dezynfekcji, przy niższej dawce dezyfekanta chemicznego.
Do wstępnej dezynfekcji wody zastosowano lampę UV odpowiedniej wydajności z gwarancją bardzo skutecznej sterylizacji biologicznej. Lampa gwarantuje zniszczenie większości mikroorganizmów, bakterii i wirusów obecnych w wodzie.
Generator dwutlenku chloru ma za zadnie wsparcie dezynfekcji wstępnej realizowanej przez lampę UV oraz co ważniejsze, zabezpieczenie instalacji przed wtórnym rozwojem bakterii.
Efekt końcowy instalacji systemu uzdatniania wody
Realizacja nowo powstałego systemu uzdatniania wody została podłączona do istniejącego układu hydroforowego. Wynikiem projektu jest obiekt, posiadający własne i niezależne źródło wody, spełniającej wymagania zgodne z Rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.