Recykling wody w przemyśle – oczyszczanie wody technologicznej w celu ponownego użycia
Woda w środowisku znajduje się w ciągłym ruchu. Jej obieg jest procesem nieustannego oczyszczania i ponownego wykorzystania. Recykling wody w przemyśle jest więc „naturalnym” podejściem do powstających strumieni wód zużytych w różnych procesach technologicznych. Ekologiczne podejście przynosi różnorakie korzyści: finansowe, środowiskowe i wizerunkowe.
Czym jest recykling wody?
Recykling wody to proces, w którym zużyta woda jest oczyszczana i wykorzystywana ponownie. Można również mówić o ponownym użyciu wody, co zresztą jest częściej stosowanym stwierdzeniem (water reuse). Oczyszczoną lub podczyszczoną wodę można wykorzystać do różnych celów. W zasadzie z technologicznego punktu widzenia, nie ma przeszkód, aby wodę do picia odzyskiwać również ze ścieków. Mimo iż jest to proces dosyć kosztowny oraz budzący mniej lub bardziej uzasadnione opory psychologiczne – są znane przykłady krajów, w których nawet można zakupić wodę butelkowaną do picia pochodzącą z oczyszczalni ścieków! Z pewnością bardziej popularne jest powtórne wykorzystanie wody w rolnictwie. Odbywa się to poprzez zawracanie jej do obiegu środowiskowego poprzez nawadnianie terenu czy w szeroko pojętych procesach rekultywacji.
Odzyskiwanie i wykorzystywanie wody w przemyśle
Na dzień dzisiejszy najdynamiczniej rozwijające się technologie wodne – to te skierowane na odzyskiwanie i powtórne wykorzystanie wody w przeróżnych gałęziach przemysłu. Dzieje się tak z kilku powodów: ze względu wolny rynek i wynikającą z tego konkurencję. Z oszczędności oraz dbałości o środowisko i jego zasoby, a także ograniczone możliwości dostaw. Innym powodem są też różnice w wymaganiach stawianych wodzie do spożycia (dostarczanej wodociągiem), a wodzie używanej w różnych procesach przemysłowych. Recykling wody z pewnością chroni zasoby wód w środowisku, jest esencją zrównoważonego rozwoju oraz upraszcza łańcuchy dostaw cennego surowca jakim jest woda!
Recykling wody w przemyśle – wiele możliwości zastosowań
Kwestie powtórnego wykorzystania wody technologicznej są zbyt obszernym zagadnieniem, aby móc je opisać jakimś jednym zwięzłym tekstem. Jednak wspólnym mianownikiem będą korzyści finansowe w postaci chociażby zmniejszenia zapotrzebowania na dostawy wody z sieci (wodociągowej) czy też ograniczenie produkcji ścieków czy odzysku cennych surowców z tych ścieków. Każda branża i poszczególne etapy produkcji mają swoje specyficzne uwarunkowania. Metoda i zakres recyclingu powinny więc być dobrane do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań każdego z podmiotów.
Dezynfekcja wody w przemyśle
Istnieją takie procesy, czy branże, które zużywają duże ilości wody nie zmieniając ich właściwości fizykochemicznych, a jedynie zanieczyszczając wodę procesową licznymi drobnoustrojami. W takim wypadku wystarczy umiejętnie dobrana dezynfekcja, możliwe że nieznacznie wspomagana jakimś procesem filtracyjnym, aby odzyskać strumień wody o wysokich parametrach użytkowych.
Filtracja
Innym przykładem powtórnego użycia wody w przemyśle jest sytuacja, gdzie w wyniku procesu technologicznego powstają ścieki, które charakteryzują się wysoką mętnością (zawiesiną), ale nie są zanieczyszczone szkodliwymi substancjami rozpuszczonymi. W takich wypadkach również odpowiednio dobrane złoża filtracyjne powinny wydatnie zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę ze źródeł zewnętrznych.
Odzysk surowców
Rosnące w zastraszającym tempie ceny metali czy innych pierwiastków mogą być bardzo wyraźną przesłanką dla tych gałęzi przemysłu, które emitują duże ilości różnego rodzaju solanek, nierzadko mocno zatężonych, które są bardzo uciążliwe dla środowiska i kosztowne w utylizacji. Być może w takim wypadku dobrze byłoby rozważyć możliwość zastosowania jakiejś dostępnej technologii w celu odzyskania cennych surowców. Należy również pamiętać, że odzyskanie danego surowca przynosi podwójne korzyści środowiskowe, bo nie tylko nie zanieczyszcza się środowiska, ale również zmniejsza się zapotrzebowanie na jego wydobycie na przykład w kopalniach, które również są bardzo uciążliwe dla środowiska.
Użycie wody w kolejnych procesach
Zdarzają się sytuacje, gdzie zakłady przemysłowe zużywają duże ilości wody na różnych etapach produkcji, a każdy etap ma różne wymagania co do jakości tej wody. W takich wypadkach należy rozważyć skierowanie wód zużytych w jednym procesie, na kolejny, o niższych wymaganiach. Być może będzie potrzeba wsparcia się jakimiś sposobami przygotowania (podczyszczenia) takiej wody, ale w ogólnym rozrachunku takie rozwiązania będą i tak korzystne ekonomicznie.
Recykling wody w przemyśle, a odzysk energii
Niektóre branże emitują ścieki o bardzo wysokich stężeniach substancji organicznej. Ciekawym rozwiązaniem, stosowanym między innymi w przemyśle spożywczym, jest wykorzystanie produktów ubocznych przy zastosowaniu metody fermentacji beztlenowej. W wyniku takiego procesu może być uzyskanie metanu, który może być doskonałym źródłem ciepła lub energii elektrycznej produkowanej na potrzeby tego zakładu.
Euroclean – Twój partner w skutecznym recyklingu wody
Korzyści z recyklingu wody przemysłowej obejmują zmniejszenie kosztów zakupu wody wodociągowej, ograniczenie przepływu ścieków i wielkości śladu wodnego, a w niektórych przypadkach nawet znaczne oszczędności energii. Jednak każdy Nasz Klient charakteryzuje się innymi wymaganiami, zapotrzebowaniem na wodę różnej jakości, specyficznymi ograniczeniami w zasobach, czy dostępnej przestrzeni. Dlatego też proponujemy bezpośredni kontakt z nami, aby nasi fachowcy zaproponowali konkretne rozwiązania i dostępne technologie adekwatne do konkretnych wymagań.
Jako Euroclean możemy zapewnić pomóc w doborze odpowiednich metod oczyszczania, które sprostają nawet najbardziej rygorystycznym wymaganiom. Dzięki szerokiej gamie rozwiązań technologicznych, którymi dysponujemy oraz rozległej wiedzy naszych ekspertów, pomożemy inżynierom, konsultantom i kierownikom zakładów w pozyskaniu i dostarczaniu kompleksowego rozwiązania dostosowanego do ich potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!
Szukam rozwiązań ekologicznych w recyklingu wody z myjni samochodowej bezdotykowej. Czy jest taka możliwość?
Dzień dobry,
oczywiszcie, zaraz nasz Specjalista będzie się kontaktował z Panem.
Pozdrawiamy
Team EC