Stacja Uzdatniania Wody w obiekcie sportowym z lodowiskiem
Przedmiotem naszej ostatniej realizacji była Stacja Uzdatniania Wody w obiekcie sportowym z lodowiskiem. Parametry wody wykorzystywanej do nałożenia warstwy lodowiska są ściśle określone oraz znacząco różnią się od naturalnych parametrów wody wodociągowej. Bezpośrednie wykorzystanie wody wodociągowej jest więc niemożliwe. Określone właściwości wody można uzyskać przez montaż stacji uzdatniania. Właściciel obiektu sportowego z lodowiskiem chcąc wykorzystać wodę wodociągową do stworzenia pokrywy lodowej, zlecił wykonanie stacji uzdatniania wody pozwalającej na otrzymanie wody o zadanych parametrach.
Cel: Zmiana parametrów wody
Celem uzdatniania było otrzymanie wody o wysokiej klasie czystości oraz przewodności bliskiej zeru (0,5 – 2 µS/cm). Kolejnym wymaganiem dotyczącym parametrów wody był jej neutralny odczyn pH. Po procesie uzdatniania woda musiała również zostać podgrzana do temperatury 36-38⁰C, ponieważ w takiej temperaturze poddawana jest zamarzaniu w celu otrzymania tafli lodowej. Wydajność całej stacji miała wynosić około 200l/h.
Rozwiązanie: Budowa Stacji Uzdatniania Wody
Zaproponowana stacja uzdatniania wody składa się z wielu procesów pozwalających na osiągnięcie zadanych parametrów wody.
Filtracja wstępna
Pierwszym procesem jest filtracja wstępna pozwalająca na usunięcie zawieszonych ciał stałych w wodzie oraz większych zanieczyszczeń. Filtracja wstępna pozwala na zabezpieczenie kolejnych procesów wykorzystywanych w danej stacji uzdatniania.
Stacja zmiękczania wody
Kolejnym etapem uzdatniania wody wodociągowej jest stacja zmiękczania wody. Zamontowane zostały dwie kolumny pracujące w systemie Twin Alternating pozwalające na nieprzerwany dopływ wody zmiękczonej. Stacje zmiękczania pozwoliły na osiągnięcie twardości wody na poziomie bliskim 0⁰dH.
Odwrócona osmoza
Za stacją zmiękczania wody został zastosowany proces odwróconej osmozy w celu demineralizacji wody. Przed tym procesem został również zamontowany filtr z węglem aktywnym pozwalający na usuwanie chloru resztkowego z wody. Proces dechloracji zabezpiecza membrany wykorzystywane w systemie odwróconej osmozy, a tym samym przedłuża ich żywotność.
Kolumna ze złożem jonitowym
Kolejnym procesem pozwalającym na całkowitą demineralizację wody jest zastosowanie kolumny ze złożem jonitowym. Taki układ procesów pozwala na zmniejszenie przewodności wody do poziomu bliskiego 0 µS/cm. W celu ciągłej i łatwej kontroli przewodności wody wyjściowej, za stacją demineralizującą została zamontowana sonda pomiarowa wraz ze sterownikiem. Możliwość kontroli przewodności pozwala na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz na szybką reakcję w razie awarii któregokolwiek z elementów stacji uzdatniania wody.
Zbiornik magazynowy na wodę demineralizowaną
Dodatkowo został zamontowany zbiornik magazynowy na wodę demineralizowaną wyposażony w system podgrzewu, pozwalając na osiągnięcie zadanej temperatury wody. Ze względu na ograniczoną dostępność miejsca zbiornik został zamontowany nad stacją uzdatniania wody. Specjalny system, w który wyposażony jest obiekt sportowy, pozwala na pobór wody ze zbiornika oraz odwilżanie i nakładanie nowej warstwy lodu.
Efekty: Poprawa parametrów wody i zwiększenie wydajności instalacji
Instalacja stacji uzdatniania wody pozwoliła na zmianę parametrów wody zgodnie z wymaganiami. Przewodność wody wejściowej wynosiła 469 µS/cm, proces odwróconej osmozy oraz demineralizacji na złożu jonowym pozwolił na zmniejszenie przewodności do wymaganego poziomu. Odczyn pH wody wejściowej wynosił 7,4 i nie został znacząco zmieniony w wyniku uzdatniania wody. Wartość pH jest jak najbardziej prawidłowa, ponieważ wymaganiem wody wykorzystywanej do stworzenia pokrywy lodowej jest jej neutralny odczyn. Wydajność stacji jest wystarczająca na zaspokojenie potrzeb obiektu sportowego, a zbiornik magazynowy pozwala na ewentualne chwilowe zwiększenie zużycia wody.
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!