
Uzdatnianie wody technologicznej
Woda technologiczna to woda wykorzystywana w procesach przemysłowych. W większości przypadków woda surowa nie może być używana bezpośrednio, ale musi być uzdatniona. Celem uzdatniania wody technologicznej jest ochrona instalacji technicznych i maszyn przed uszkodzeniem i zużyciem (np. przed korozją lub narastaniem biofilmu). W zależności od zastosowania (np. woda chłodząca w otwartych wieżach chłodniczych), ochrona zdrowia pracowników i ogółu społeczeństwa jest również powodem uzdatniania wody procesowej.
Woda procesowa to „czysta woda”. W przeciwieństwie do tego używamy terminu „płyny przemysłowe”. Są to płyny, które zazwyczaj również są na bazie wody, ale zostały tak bardzo zmienione chemicznie, że nie można ich już rozumieć jako wodę w rzeczywistym znaczeniu. Typowym tego przykładem jest przygotowanie kąpieli odtłuszczających lub przygotowanie ługu.
Uzdatnianie wody technologicznej
Dzięki skutecznemu i wydajnemu uzdatnianiu wody procesowej przedsiębiorstwa przemysłowe mogą osiągnąć jednocześnie kilka celów ekonomicznych i ekologicznych. Woda procesowa jest zwykle używana i zużywana w bardzo dużych ilościach. Skutkuje to wysokim potencjałem oszczędności kosztów i ochrony środowiska dzięki zasobooszczędnym procesom przetwarzania.
Uzdatnianie wody technologicznej to korzyści takie jak:
- ochrona maszyn i instalacji przed uszkodzeniem i zużyciem
- zmniejszone koszty eksploatacji i konserwacji
- stabilny proces produkcyjny bez przerw
- ochrona zdrowia pracowników i społeczeństwa
- oszczędność świeżej wody
- oszczędność energii i chemikaliów
- redukcja ścieków
Technologie w uzdatnianiu wody technologicznej
W zależności od właściwości wody surowej i wymagań dla wody procesowej stosuje się różne technologie i procesy, pojedynczo lub łącznie. Jednak w większości przypadków proces ponownego przetwarzania składa się z co najmniej dwóch procedur opisanych poniżej.
Filtracja membranowa — MF, UF, NF i UO
Jak we wszystkich obszarach zastosowań, filtracja membranowa jest naszą mocną stroną w uzdatnianiu wody procesowej. Można ją wykorzystać do wstępnego uzdatniania wody surowej w celu usunięcia cząstek i zmętnienia. Jednocześnie bezpiecznie usuwając również olej i mikroorganizmy (np. bakterie, glony, legionella), dzięki czemu system ten nadaje się do uzdatniania i czyszczenia wody procesowej w obiegu.
- Mikrofiltracja (MF) w celu usunięcia zmętnienia, bakterii i oleju
- Ultrafiltracja (UF) w celu usunięcia w/w zanieczyszczeń oraz wirusów i makrocząsteczek
- Nanofiltracja (NF) w celu usunięcia rozpuszczonych substancji
Odwrócona osmoza do odsalania i wytwarzania w pełni zdemineralizowanej wody
Systemy membranowe mogą być stosowane pojedynczo lub w połączeniu (np. mikrofiltracja jako obróbka wstępna przed odwróconą osmozą).
Dozowanie biocydów i dodatków chemicznych
Dzięki filtracji (membranowej) z wody usuwane są niepożądane substancje. Substancje chemiczne są następnie często dodawane w sposób kontrolowany w celu uzyskania określonych właściwości wody procesowej, które są pożądane z punktu widzenia chemii wody. W przypadku otwartych obiegów wody chłodzącej należy dodać np. biocyd, aby utrzymać niską liczbę zarazków (np. Legionella). Generator Dwutlenku Chloru wytwarza i dozuje wyłącznie dezynfekant (dwutlenek chloru). Do dozowania innych środków chemicznych i substancji płynnych przeznaczone są systemy dozujące DZ. Urządzenia dozujące EuroClean pozwalają na dozowanie:
- biocydów i środków dezynfekujących
- inhibitorów korozji
- dodatków do stabilizacji twardości
- regulację wartości pH

Zmiękczanie wody
Możliwe jest selektywne usuwanie z wody pewnych rozpuszczonych w niej substancji, bądź nieselektywne usunięcie wszystkich jonów naładowanych dodatnio lub ujemnie. Wymienniki jonitowe są często łączone z systemami membranowymi w uzdatnianiu wody procesowej. Jednym z przykładów jest zmiękczanie wody za pomocą wymiennika jonitowego AquaSoftener.
Automatyczne odsalanie
W wielu obiegach wody technologicznej celowo lub nieumyślnie, substancje rozpuszczone w wodzie kumulują się z czasem. To „gromadzenie się soli” jest największe przy otwartych obwodach chłodzenia. Odparowanie wody (para wodna to prawie czysta woda) zwiększa stężenie substancji rozpuszczonych (sole, metale, minerały, związki organiczne) w pozostałym obiegu wody technologicznej. Jeśli to stężenie stanie się zbyt silne, woda procesowa ponownie nabierze negatywnych właściwości. Zawartość soli w wodzie procesowej, można monitorować poprzez automatyczny i ciągły pomiar przewodności. Po osiągnięciu określonej wartości granicznej kontrolowana ilość jest automatycznie odprowadzana jako ścieki. Wodę utraconą w wyniku parowania i odprowadzania należy zastąpić uzdatnioną wodą czystą.
W przypadku wody technologicznej konieczne jest utrzymanie jej jakości zgodnej z przyjętymi normami. Uzdatnianie wody procesowej jest zatem jednym z podstawowych i kluczowych elementów każdej produkcji, dlatego warto zaopatrzyć zakład we własną stację uzdatniającą. Zapraszamy do kontaktu!