Uzdatnianie wody w basenach termalnych na Podhalu
Uzdatnianie wody użytkowej w basenach termalnych i obiektach rekreacyjnych jest nie tylko kluczowe dla zapewnienia najwyższej jakości usług, ale także dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Od kilku lat współpracujemy z jednym z renomowanych basenów termalnych na Podhalu. Dla zarządców obiektu czystość i higieny wody są sprawą nadrzędną. W tym artykule przedstawimy zastosowane procesy uzdatniania wody użytkowej w omawianym ośrodku. Jak zastosowane technologie zlikwidowały występujące problemy oraz ich wpływ na jakość i bezpieczeństwo wody użytkowej wykorzystywanej np. w prysznicach basenowych.
Dezynfekcja dwutlenkiem chloru
W obiekcie przeprowadzano regularne badania wody użytkowej, które często wskazywały na skażenie wody bateriami Legionella. Stosowanie dezynfekcji termicznej było niemożliwe ze względu na automatyczny system podmieszania wody zimniej z ciepłą. Zarządcy obiektu zdecydowali się na zastosowanie dezynfekcji dwutlenkiem chloru. Automatyzacja systemów natryskowych utrudnia również odpuszczenie dezynfekowanej wody użytkowej. Jednak stała kontrola pracy urządzenia oraz stosowanie się do wszelkich wytyczanych dotyczących dezynfekcji chemicznej umożliwiono skuteczne rozwiązanie problemu.
Stacja zmiękczania wody
Problem skażenia wody nie był jedynym problemem występującym w tym obiekcie. Zarządcy mierzyli się z ciągle narastającym osadem. Powodował on zarastanie instalacji, niedrożność mniejszych elementów hydraulicznych. Osad utrudniał pracę obsługi technicznej, która często musiała czyścić elementy eksploatacyjne, zasobniki wody użytkowej jak i słuchawki prysznicowe.
Badania wody nie wskazywały na znaczące przekroczenia żelaza, manganu czy twardości wody, które często są powodem powstawania osadów. Jednak same badania osady wskazały na znaczny udział wapnia i magnezu. Jako próbę rozwiązania problemu zaproponowaliśmy zamontowania stacji zmiękczania wody. Zastosowane złoże jonowymienne pozwala na oczyszczenie wody z wielu jonów rozpuszczonych w wodzie. Próbna stacja zmiękczania przyniosła pozytywne efekty, a problem narastających osadów przestał występować. Zastosowane trzy kolumny zmiękczające AquaSoftener, pracujące w systemie triplex. System ten pozwala na nieprzerwaną, równoległą pracę urządzenia. Cała instalacja sterowana jest przy wykorzystaniu głowic Autotrol Magnum.
AquaEmix – uzdatnianie wody wymianą jonową
W obiekcie termalnym zainstalowane zostało również wielofunkcyjne urządzenie do uzdatniania wody – AquaEmix. Woda po procesie uzdatniania wykorzystywana jest w punkcie gastronomicznym obiektu. Urządzenie to działa na zasadzie wymiany jonowej. Złoże składa się z kilku warstw, gdzie każda z nich odpowiada za usuwanie innych związków. Jego praca pozwala na usunięcie z wody użytkowej związków takich jak żelazo, mangan, jony amonowe. Pozwala również na zmniejszenie twardości wody oraz usunięcie zanieczyszczeń organicznych (ChZT). W celu zabezpieczenia złoża przed dostaniem się do niego zanieczyszczeń stałych zamontowany został filtr wstępny.
Stacja zmiękczania wody
Inwestycja w zwiększanie obiektu rekreacyjnego wpłynęła na konieczność uzdatniania kolejnego obiegu wody użytkowej. Zamontowane zostały kolejne kolumny zmiękczające umożliwiające zmniejszenie twardości wody. Zamontowane zostały trzy kolumny pracujące naprzemiennie. Pozwalają one na całkowitą redukcję twardości wody z 25⁰dH do 0⁰dH.
Generator dwutlenku chloru OXCL
Wraz z rozbudową term pojawiła się potrzeba dezynfekowania kolejnego obiegu ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem był montaż kolejnego generator dwutlenku chloru OXCL zabezpieczający obieg wody użytkowej przed skażeniem bateriami z rodzaju Legionella.
Uzdatnianie wody na basenach termalnych: regularny serwis i konserwacja
Wszystkie urządzenia są stale kontrolowane oraz regularnie serwisowane, co pozwala na ich nieprzerwaną pracę. Użytkownicy basenów termalnych mogą cieszyć się bezpieczną i wolną od mikrobiologicznych zanieczyszczeń wodą. Zmiękczanie wody oraz usuwanie związków takich jak żelazo i mangan zapobiegają zarastaniu instalacji wodnej. Ponadto uzdatniona woda nie powoduje powstawania uciążliwych osadów na słuchawkach prysznicowych, płytkach łazienkowych, umywalkach, elementach hydraulicznych czy zasobnikach ciepłej wody użytkowej.
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!