Raport Sanepidu: woda w bydgoskich szpitalach może wywoływać zapalenie płuc
Według sprawozdania bydgoskiego Sanepidu, w trzech z ośmiu miejskich szpitali ciepła woda w kranach jest zakażona Legionellą sp., czyli bakterią, która może wywoływać zapalenie płuc o ciężkim przebiegu….
– Wydaliśmy już stosowne nakazy, które mają doprowadzić do obniżenia liczby bakterii w szpitalnych rurociągach – powiedziała Renata Dobosz, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Bakteria Legionella w szpitalu
– Ciepła wodę badamy od 2007 roku, zgodnie z ministeiralnym rozporządzenie,. Powiatowy Inspektor Sanitarny podjął decyzję, że sprawdzić również stan i jakość wody w bydgoskich szpitalach – powiedziała Renata Dobosz.
Raport za2010 rok wykazał, że w trzech z ośmiu miejskich szpitali woda jest zakażona niebezpieczna bakterią legionella. – Dyrekcja szpitali była bardzo zaskoczona. Nikt w placówkach nie przypuszczał, że akurat ich instalacja wodna jest skolonizowana przez bakterię. My natomiast byliśmy zaskoczeni niewiedzą na temat warunków rozwoju bakterii wśród pracowników szpitala – dodała rzeczniczka.
Bakteria Legionella w szpitalu – czyja odpowiedzialność?
Wedle opinii Powiatowych Służb Sanitarnych przyczyną zakażenia instalacji były niedopatrzenia szpitali. W tej sytuacji Sanepid wydaje listę nakazów oraz zalecił podjęcie działań, mających na celu likwidację kolonii bakterii. Według rzeczniczki Sanepid nie odnotował żadnego przypadku zachorowania z powodu kontaktu z bakterią wśród pacjentów szpitali. Dobosz nie jest upoważniona jednak, by wskazać, które placówki borykają się z problemem, podkreśla jednak, że wszystkie szpitale zgodnie ze sobą współpracują w celu pozbycia się groźnej bakterii.
Bakteria Legionella pneumophila
Legionella pneumophila, wraz z innymi bakteriami, najczęściej występuje i namnaża się w biofilmach instalacji wody ciepłej, zasobnikach oraz klimatyzatorach, gdzie główną rolę odgrywa niewystarczający obieg wody. Zakażenie występuje prawie wyłącznie poprzez wdychanie zainfekowanego aerozolu do płuc. Legionella atakuje drogi oddechowe i powoduje ostre zapalenie płuc. W skrajnych przypadkach powoduje śmierć.
Jak skutecznie walczyć z Legionellą?
Najbardziej niezawodną i sprawdzoną metodą jest chemiczna dezynfekcja wody za pomocą chloru, ozonu lub popularnego dwutlenku chloru (ClO2). Można go dozować do zimnej i ciepłej wody i ma dłuższy efekt w porównaniu z chlorem, podchlorynem, ozonem lub promieniowaniem UV.