Dezynfekcja wody jest stosowana w celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Używamy metod chemicznych (dwutlenek chloru, podchloryn sodu, ozon, itp.) lub fizycznych (promieniowanie UV). Zapewniamy dezynfekcję wody pitnej, ciepłej, technologicznej i ścieków. Obsługujemy szpitale, hotele, spółdzielnie, mniejsze firmy i duże zakłady.
Nasze urządzenia do dezynfekcji wody
Metody dezynfekcji wody
Dezynfekcja wody dwutlenkiem chloru
Dwutlenek chloru jest powszechnie stosowany w związku z bakteriami Legionella. W porównaniu z chlorem ma wyższą skuteczność dezynfekcyjną i może być stosowany także przy wyższym pH wody (pH od 4 do 10). Wytwarza mniej chlorowcowanych substancji organicznych, ponieważ nie reaguje z jonami amonu i związkami aminowymi. Rozpuszczalność dwutlenku chloru w niskich temperaturach jest nawet dziesięciokrotnie lepsza niż w przypadku chloru. Dzięki temu jest odpowiednim dezynfekantem do różnych zastosowań przemysłowych (woda w wieżach chłodniczych, itp.).
Dezynfekcja wody promieniami UV
Wbrew pozorom, dezynfekcja wody promieniami UV to stosunkowo stara metoda. Po raz pierwszy została przetestowana we Francji już w 1910 roku. Zasada dezynfekcji promieniowaniem UV polega na degradującym działaniu promieniowania UV na kwasy nukleinowe drobnoustrojów. Komórki są w ten sposób uszkadzane i nie mogą się dalej rozmnażać, a w efekcie giną. Metoda nie wymaga środków chemicznych oraz nie wpływa na smak i zapach wody. pH i temperatura wody maj niewielki wpływ na jej skuteczność. Urządzenie ma niewielkie wymagania dotyczące instalacji i jest praktycznie bezobsługowe.
Dezynfekcja chlorem
Chlorowanie to najtańsza i najczęściej stosowana metoda dezynfekująca. W przypadku wody pitnej stosuje się ciągłe dozowanie do 0,3 mg / l wolnego chloru, dezynfekcja szokowa w dawce około 4 mg / l przez kilka godzin. Niestety dezynfekcja wody chlorem niesie ze sobą również wady, w tym ryzyko powstawania toksycznych trihalometanów (THM) i kwasów halooctowych (HAA). Chlor może w basenach i pływalniach również powodować swędzenie skóry, pieczenie oczu oraz wywołuje znajomy i nieprzyjemny zapach.
Dezynfekcja wody ozonem
Dezynfekcja wody ozonem jest z natury prosta. Ozon to nic innego jak triatomiczna cząsteczka tlenu (w starszych podręcznikach chemii można by go znaleźć jako trójtlen) i jako taki jest wysoce niestabilny, więc rozpada się na tlen atomowy i cząsteczki tlenu w wodzie. Tlen atomowy ma świetne działanie utleniające i bardzo skutecznie zabija bakterie w wodzie. Ozon może być wytwarzany bezpośrednio w wodzie przez elektrolizę, promieniowanie UV lub wysokie wyładowanie w atmosferze czystego tlenu przy użyciu generatora ozonu. Wadą tej metody dezynfekcji są wysokie koszty zakupu potrzebnej aparatury.
Dezynfekcja termiczna
Dezynfekcja termiczna jest stosunkowo prosta. Wodę podgrzewa się do określonej temperatury (temperatura ta zależy głównie od rodzaju mikroorganizmu, który ma zostać zniszczony) i pozostawia w tej temperaturze na 20 minut. Chociaż dezynfekcja termiczna nie jest obecnie tak rozpowszechniona, utrzymywanie wody w temperaturach powyżej 60° C jest bardzo prostą i skuteczną metodą zapobiegania namnażaniu się bakterii Legionella w obiegu wodnym. Bakterie najlepiej rozwijają się w temperaturach od 20 do 45 ° C, temperatury powyżej 70° C są już dla nich śmiertelne.
Często zadawane pytania (FAQ):
Co to jest dezynfekcja wody?
Dezynfekcja wody jest procesem uzdatniania wody, podczas którego z wody usuwane są mikroorganizmy chorobotwórcze. To fizyczna lub chemiczna eliminacja (niszczenie) bakterii, wirusów, grzybów, glonów, itp.
Co stosuje się do dezynfekcji wody?
W zależności od metody do dezynfekcji stosuje się tzw. dezynfekanty. Dla metody fizycznej jest to wysoka temperatura (ponad 70°C) lub promienie UV, dla metody chemicznej to dwutlenek chloru, podchloryn sodu, chlor, chloramina, ozon, jony ciężkich metali.
Czy dezynfekcja wody od EuroClean zniszczy wszystkie bakterie?
Każdy rodzaj dezynfekcji ma swoje zalety i wady. Dlatego ważne jest, aby dobrać dezynfekcję bezpośrednio pod konkretne zastosowanie z uwzględnieniem potrzeb i specyfiki klienta.
Jak zdezynfekować instalację wodną?
Do instalacji wodnej należy dozować środek dezynfekujący (dezynfekant) w ilości uzależnionej od przepływu (zużycia) i stopnia jej skażenia, Najbardziej skuteczną i szybką metodą jest szokowa dezynfekcja dwutlenkiem chloru. Jony miedzi i srebra nie nadają się do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia.
Jakie są metody dezynfekcji wody?
Metoda fizyczna – przegrzew wody do temperaury powyżej 70°C, zwana także dezynfekcją termiczną. Wysoką skuteczność ma dezynfekcja promieniami UV, wadą jest tylko lokalne działanie. Z metod chemicznych najbardziej skuteczna, stosowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest dezynfekcja dwutlenkiem chloru. Ten niszczy bakterie i usuwa warstwe biologiczną – biofilm. Często stosowana jest mniej skuteczna, lecz tańsza dezynfekcja podchlorynem sodu. Dezynfekcje ozonem, chloraminą, chlorem lub jonami miedzi i srebra są rzadko stosowanymi metodami z powodu ograniczeń ich działania i wysokich kosztów.