Legionella wykryta w wodzie budynku mieszkalnego
Legionella w wodzie budynku spółdzielni mieszkaniowej na Śląsku
Problem Legionelli w wodzie instalacji wodnych budynków spółdzielni mieszkaniowych to powszechne zjawisko, które wymaga podjęcia niezwłocznych kroków w celu dezynfekcji wody oraz rur. Bakteria Legionella jest niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzkiego, może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego. Obowiązek zapewnienia zdatnej i bezpiecznej do użytku wody pitnej i ciepłej leży na właścicielu bądź podmiocie zarządzającym budynkiem.
W Dąbrowie Górniczej, w jednym z budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg, sanepid wykrył obecność bakterii Legionella. Aby nie doszło do zakażenia, mieszkańcy mają całkowity zakaz korzystania z pryszniców oraz umywalek. Pałeczki bakterii Legionella obecne są w aerozolu wodno-powietrznym, który wdychany jest wraz z parą wodną. Zarząd Spółdzielni jako podmiot odpowiedzialny za stan i normy wody obecnej w instalacji budynku, podjął zdecydowane kroki w celu eliminacji zagrożenia. Pierwszym z nich było znalezienie fachowej firmy, zajmującej się uzdatnianiem i dezynfekcją wody – wybór padł na EuroClean Polska.
Eliminacja bakterii w instalacji budynku mieszkalnego
W budynku został zainstalowany Generator Dwutlenku Chloru – urządzenie do dezynfekcji wody pitnej, ciepłej wody użytkowej, ścieków oraz wody przemysłowej. Generator automatycznie dozuje odpowiednią ilość dwutlenku chloru bezpośrednio do rur, dzięki czemu natychmiastowo eliminuje bakterie oraz dezynfekuje całą instalacje. Dzięki automatycznemu systemowi dozowania oraz czujnikom, generator czuwa również nad tym, aby uciążliwy problem nie powrócił.
Dezynfekcja wody w instalacji budynku spółdzielni mieszkalnej będzie trwała miesiąc. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość oraz pamiętać o tym, że Legionella w wodzie to poważny problem, a od czystości oraz zdatności wody zależy ich zdrowie. Proces uzdatniania powinien być zatem skuteczny oraz trwały. Po miesiącu zostaną przeprowadzone kolejne badania potwierdzające skuteczność dezynfekcji oraz zdatność wody do użytku.
Legionella pneumophila
Źródło: Milena Nykiel, Wiadomości Zagłębia, nr 25