Demineralizacja wody procesowej
Usuwanie do 99,8%
wszystkich substancji z wody
- Usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń
- Wysoka efektywność do 99,8%
- Przemysł, zakłady, laboratoria
- Odsalanie wody, zatężanie ścieków
Zastosowanie
Odwrócona osmoza (RO) ma wiele zastosowań w przemyśle, produkcji i laboratoriach. Od odsalania wody morskiej, poprzez produkcję ultraczystej wody zdemineralizowanej, po zagęszczanie roztworów w farmacji i przemyśle spożywczym. W uzdatnianiu wody stosowana jest głównie do usuwania nietypowych zanieczyszczeń (azotany, metale ciężkie, pestycydy), obniżania wysokiej przewodności oraz głównie do produkcji wody zdemineralizowanej.
Do pracy maszyn i urządzeń często wymagana jest woda zdemineralizowana (woda o obniżonej zawartości minerałów, czyli woda o niskiej przewodności). Są to kotły, piece, wymienniki ciepła, obiegi chłodzące, wytwornice pary lub dysze do cięcia strumieniem wody. Woda zdemineralizowana jest również często używana do rozcieńczania roztworów lub do płukania produktów. Minerały zawarte w wodzie podczas takich zastosowań powodowały by zatykanie, powstawanie osadów i zanieczyszczeń.
Działanie
Odwrócone osmozy dla przemysłu to filtracja membranowa. Pory membran są tak małe, że nie przechodzą przez nie ani rozpuszczone jony soli, ani tym bardziej większe cząstki. Filtry membranowe są zwijane w moduły o kształcie cylindrycznym. Surowa woda o wysokim ciśnieniu (10 do 50 bar) przeciska się przez membrany. Czysta i demineralizowana woda przechodząca przez membranę nazywana jest permeatem. Jest on gromadzony w zbiorniku. Część wody (20-40%) nie przechodzi przez membranę i jest odprowadzana do kanału wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami (tak zwany retentat lub koncentrat).
Standardowo przewodność permeatu wynosi od 10 do 20 μS/cm. W przypadku konieczności uzyskania niższej przewodności za odwróconą osmozą należy zainstalować demineralizujący wymieniacz jonowy (AquaBed). Jeśli nie są wymagane tak niskie wartości przewodności, za pomocą odwróconej osmozy można uzdatniać tylko część wody, a resztę przepuszczać dookoła tzw. by-passem. Zawartość minerałów i innych substancji w wodzie jest zmniejszana o tyle procent, ile procent wody przepływa przez odwróconą osmozę.
Podłączenie
Membrany odwróconej osmozy są względnie podatne na zatykanie i uszkodzenia spowodowane przez wolny chlor. Dlatego przed odwróconą osmozą zwykle instaluje się wstępny filtr mechaniczny, zmiękczanie, dechlorację i, jeśli to konieczne, usuwanie żelaza i manganu.
Woda demineralizowana wypływająca z odwróconej osmozy ma niedostateczne ciśnienie, aby mogła być bezpośrednio podłączona do rurociągu. Dlatego za urządzeniem instaluje się zbiornik uzdatnionej wody i pompę ze zbiornikiem ciśnieniowym. Większe modele przemysłowe zwykle mają już zintegrowany by-pass.