Norma dla wody pitnej: Azotany – 50 mg/l, Azotyny – 0,5 mg/l
- Brak barwy
- Brak smaku
- Brak zapachu i innych objawów
- Azotany zamieniają się w przewodzie pokarmowym w azotyny
- Azotyny są toksyczne, zwłaszcza dla małych dzieci
- W przypadku zatrucia dochodzi do obniżenia zdolności krwi do transportu tlenu – następuje uduszenie
Usuwanie azotanów z wody
- Z zastosowaniem wymiany jonowej
Azotany i azotyny w środowisku naturalnym zwykle nie występowały powszechnie w wodzie. Sytuacja zmieniła się jednak wraz z rozwojem rolnictwa i rozpoczęciem stosowania nawozów, dlatego obecnie azotany występują dość powszechnie zarówno w wodach powierzchniowych, jak i podziemnych. Mogą również pochodzić z nieszczelnych szamb, oborników i innych źródeł ścieków. Oczyszczalnie ścieków wyposażone są w technologie rozkładu azotanów, które zapewniają spełnienie stawianych im wymogów.
Azotany same w sobie nie są bezpośrednio szkodliwe. W ludzkim przewodzie pokarmowym (lub w wodzie, przez działanie mikroorganizmów) mogą się jednak przekształcić w azotyny. Te nieodwracalnie uszkadzają hemoglobinę odpowiedzialną za transport tlenu we krwi. Dochodzi do tak zwanej methemoglobinemii, której objawem są drgawki, paraliż, duszności i utrata przytomności, a ostatecznie może dojść nawet do zgonu. Szczególnie zagrożone są małe dzieci (do 6 miesięcy).
Często zadawane pytania (FAQ):
Azotany są to sole kwasu azotowego, które często są wykorzystywane w rolnictwie do nawożenia gleby.
Jednym z głównych źródeł azotanów jest stosowanie nawozów w rolnictwie. Obecnie azotany występują dość powszechnie zarówno w wodach powierzchniowych, jak i podziemnych. Mogą one również pochodzić z nieszczelnych szamb, oborników i innych źródeł ścieków.
Azotany są obecne w wodzie bez widocznych efektów. Nie mają zapachu, smaku ani nie zmieniają koloru wody.
Azotany usuwane są z wody na zasadzie wymiany jonowej. W tym celu wykorzystywana jest stacja uzdatniania wody AquaNamix.