Norma dla wody pitnej: 0,5 µg/l pestycydów ogółem (suma wszystkich), poszczególne pestycydy 0,1 µg/l (tj. 0,0001 mg/l)
- Brak barwy, smaku i zapachu
- Różne chroniczne problemy zdrowotne
Usuwanie pestycydów z wody
- Adsorpcja, odwrócona osmoza
Uzdatniamy wodę od 1999 roku
Pestycydy to substancje przeznaczone do ochrony roślin i innych produktów przed szkodnikami. Obejmuje to szeroki zakres substancji, z przeznaczeniem dla różnych szkodników. Z punktu widzenia jakości wody najważniejsze są opryski rolnicze, które spływają do wód powierzchniowych i wyciekają do wód podziemnych. Najczęściej występują na intensywnie eksploatowanych oszarach rolniczych.
Wszystkie pestycydy są w pewnym stopniu truciznami. Jednak dzięki zaawansowanemu ustawodawstwu i badaniom obecnie dozwolone są przede wszystkim takie pestycydy, które są dla człowieka i środowiska naturalnego mniej niebezpieczne i nie mają tendencji do pozostawania w środowisku przez długi czas (a ich dawki, jeśli są podczas aplikacji przestrzegane, są dobierane tak, aby były jak najniższe, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności działania przeciw szkodnikom). Wpływ pestycydów na zdrowie człowieka nie został jeszcze rzetelnie zbadany i może się znacznie różnić w zależności od konkretnego pestycydu lub ich mieszaniny.
Pestycydy w wodzie można usunąć, stosując adsorpcję na węglu aktywnym. Do ich zredukowania można zastosować także odwróconą osmozę.
Często zadawane pytania (FAQ):
Pestycydy są to substancje przeznaczone do ochrony plonów rolnych. Ich obecność w wodzie wynika z działalności rolniczej.
Wpływ pestycydów na zdrowie człowieka nie został jeszcze dokładnie zbadany i może się różnić w zależności od rodzaju pestycydu. Jednak wszystkie pestycydy są w pewnym stopniu truciznami. Obecnie dozwolone są przede wszystkim takie, które są dla człowieka i środowiska naturalnego najmniej szkodliwe.
Zazwyczaj do usuwania pestycydów stosowana jest adsorpcja na węglu aktywnym. Jednak do ich usuwania można również stosować odwróconą osmozę.