Norma dla wody pitnej: 0,010 mg/l (więc 10 µg/l)
- Brak barwy
- Brak smaku
- Brak zapachu i innych oznak
- Przewlekłe zatrucie (zaburzenia neurologiczne – mrowienie kończyn, zaburzenia krwiotwórcze, łuszczenie się skóry, plamy pigmentowe, zwiększone ryzyko raka skóry)
Usuwanie arsenu z wody
- adsorpcja na materiałach żelazistych
Arsen jest metalem występującym w niektórych minerałach, z których może być uwalniany do wody. Zwykle występuje w wodzie gruntowej z głębokich odwiertów (często są nim zanieczyszczone artezyjskie studnie). Nie występuje w stężeniach powodujących natychmiastowe zatrucie i śmierć, ale długotrwałe picie wody z arsenem prowadzi do chronicznych zatruć i problemów zdrowotnych.
Do usunięcia arsenu może zostać wykorzystane współstrącanie z żelazem (jeśli żelazo w wodzie jest obecne w wystarczającej ilości), lub można go zatrzymać na złożu filtracyjnym, składającym się z wodorotlenków żelaza. Takie złoże posiada ograniczoną pojemność i żywotność (około trzech lat). Jego użycie jest jednorazowe i po wyczerpaniu pojemności należy go wymienić.
Często zadawane pytania (FAQ):
Arsen nie powoduje zmiany barwy, zapachu lub smaku wody. Tylko badanie laboratoryjne może potwierdzić obecność arsenu.
Arsen w wodzie nie występuje w dużych stężeniach, dlatego nie powoduje natychmiastowego zatrucia lub śmierci. Jednak długotrwałe spożywanie wody zawierającej arsen, może doprowadzić do przewlekłego zatrucia.
W celu usunięcia arsenu z wody można zastosować współstrącanie z żelazem lub można go zatrzymać na złożu filtracyjnym.