Norma dla wody pitnej: Ograniczenia dotyczące wody do picia: 0,3 mg/l (chlor wolny)
- Charakterystyczny ostry zapach
- Nudności spowodowane zapachem wody – indywidualna wrażliwość
- Podrażnienie, zaczerwienienie oczu (baseny)
- >Uszkadza niektóre wrażliwe materiały, np. membrany odwróconych osmoz
Jak usunąć chlor z wody
- Zasada procesu filtracji na węglu aktywnym
Chlor jest od lat sprawdzonym, a do tego opłacalnym środkiem dezynfekującym. Do wody dozuje się go jedynie dla celu jej dezynfekcji. Na ilość “wolnego chloru” wpływa nie tylko chlor, ale także inne substancje takie jak: podchloryn sodu, chloraminy, dwutlenek chloru. Substancje te są z natury lotne i stopniowo odparowują z wody. W sieci dystrybucyjnej występują zatem w innej koncentracji.
Do usuwania wolnego chloru służą filtry z węglem aktywnym. Chlor jest adsorbowany na węglu aktywnym, dlatego po pewnym czasie należy dokonać wymiany złoża węglowego.
Często zadawane pytania (FAQ):
Chlor zapobiega namnażaniu się bakterii w sieci wodociągowej. Chlorowanie wody sprawia, że jest ona bezpieczna z mikrobiologicznego punktu widzenia. Obecnie w celu dezynfekcji wody nie stosuje się chloru, lecz bezpieczniejszy dwutlenek chloru.
Wszyscy znamy typowy zapach chloru. W celu usunięcia wolnego chloru, używane są filtry z wkładami z węglem aktywnym.
W niektórych przypadkach duże stężenie chloru może powodować nudności spowodowane zapachem wody, jednak jest to indywidualna wrażliwość. Chlor może również powodować podrażnienie i zaczerwienie oczu, co jest szczególnie odczuwalne podczas korzystania z basenów.