
- Brak zapachu
- Brak smaku
- Większe cząstki mogą być widoczne dla oka
- Kwestia mikrodrobin plastiku, jak dotąd, została zbadana jedynie pobieżnie. Wstępne ustalenia nie wskazują na poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Są to jednak nadal niepożądane w wodzie substancje.
Jak usunąć mikroplastiki z wody?
Mikroplastiki w wodzie
Mikroplastiki są nowo odkrytym składnikiem wody. Nie są one jeszcze dokładnie zdefiniowane, podobnie jak metody, za pomocą których można określać ich zawartość. Mikropastikami mogą być na przykład starte kawałki tworzyw sztucznych lub włókna uwolnione z plastikowych tkanin.
Mikrodrobiny można sklasyfikować według rozmiaru. Jest to szczególnie ważne podczas procesu usuwania ich z wody. Im mniejsze cząsteczki plastiku chcemy usunąć z wody, tym drobniejszego materiału filtracyjnego musimy użyć. Większe cząstki mogą zostać usunięte przez konwencjonalne filtry piaskowe lub tkaninowe.
Aby usunąć mikroplastiki, które ze względu na zbyt mały rozmiar nie zostaną zatrzymane na filtrach piaskowych, należy użyć filtrów membranowych. Odwrócona osmoza jest powszechnie stosowana do uzdatniania wody pitnej, a jej membrany są tak cienkie, że usuwają rozpuszczone minerały z wody, które są zwykle niepożądane. Ultrafiltracja jest również rekomendowana do usuwania mikrodrobin plastiku.
Często zadawane pytania (FAQ):
Tak, mikroplastiki mogą być szkodliwe dla człowieka. Mogą one zawierać toksyczne substancje oraz przenosić zanieczyszczenia. Po przedostaniu się ich do organizmu, np. przez spożycie zanieczyszczonej wody, mogą powodować stany zapalne, uszkodzenie komórek i zaburzenia hormonalne.
Najlepszą oraz najczęściej używaną metodą do usuwania mikroplastików z wody jest wykorzystanie filtracji membranowej, czyli procesu odwróconej osmozy.