Chemiczna dezynfekcja szokowa
Dezynfekcja chemiczna to metoda polegająca na wprowadzeniu do instalacji wodnej wysokiej dawki środka biobójczego. W zależności od zapotrzebowania oraz indywidualnych wymagań proces ten może być przeprowadzany w dwóch wariantach.
Pierwszy z nich to dezynfekcja jednodniowa, gdzie stosuje się dużą ilość środka biobójczego, co sprawia, że woda nie nadaje się do użytku. W trakcie dezynfekcji konieczne jest ciągłe odpuszczanie wody w różnych punktach. Celem takich działań jest dokładne rozprowadzeniem substancji dezynfekującej po całej instalacji. Jest to doskonały sposób na szybie pozbycie się skażenia instalacji wodnej.
Drugi wariant to dezynfekcja terminowa, trwająca zazwyczaj około 30 dni. W zależności od potrzeb czas dezynfekcji może zostać skrócony lub wydłużony. W tym przypadku stosuje się bezpieczne dla użytkowników stężenie środka dezynfekującego, zgodne z obowiązującymi normami. Podobnie jak w wariancie jednodniowym, kluczowe jest regularne odpuszczanie wody, szczególnie w miejscach rzadko używanych oraz odległych punktach instalacji.
Dezynfekcja chemiczna jest wyjątkowo efektywna w systemach wodnych, takich jak instalacje sanitarno-higieniczne, gdzie namnażają się bakterie, w tym Legionella. Dzięki swojej skuteczności i szybkości działania, dezynfekcja chemiczna zapewnia czystość mikrobiologiczną wody, eliminując zagrożenia dla zdrowia użytkowników.