Woda kotłowa
Woda kotłowa jest niezbędna do zasilania różnych obiegów, takich jak grzewcze, chłodnicze, a zwłaszcza kotłów parowych, chłodni kominowych i innych systemów wodnych. Stosowanie wody niskiej jakości w tych systemach może prowadzić do problemów takich jak powstawanie osadów, korozja oraz zarastanie powierzchni wymiany ciepła, rurociągów i armatury. Dlatego kluczowym elementem technologicznym jest odpowiednie przygotowanie wody kotłowej.
Podstawowym procesem jest zmiękczanie wody. W wyniku podgrzewania usuwana jest twardość przemijająca, co powoduje powstawanie kamienia kotłowego. Osady kamienia mogą ograniczać efektywność wymiany ciepła i zmniejszać przepływ w rurociągach. Ponadto warstwa kamienia w rurociągach sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Zmiękczanie wody niweluje powstanie takich problemów.
Oprócz zmiękczania istotnym procesem dla wody kotłowej jest usuwanie zanieczyszczeń takich jak żelazo i mangan. Podobnie jak twardość, mogą one powodować one powstawanie osadów oraz zarastanie się rurociągów i armatury. Z tego powodu stacje uzdatniania wody montowane są w większości zakładów przemysłowych. Właściwe przygotowanie wody przed jej użyciem jest kluczowe dla efektywnego działania systemów grzewczych i innych instalacji wodnych.