Filtracja sitowa zgrubnych zanieczyszczeń
W pełni automatyczne
oczyszczanie wody
- Bezobsługowe filtry sitowe w sposób ciągły usuwają z wody nierozpuszczalne zanieczyszczenia
- Zachowanie ciągłości dostaw wody, nawet podczas procesu czyszczenia
- Prosta instalacja i obsługa
- Wstępne uzdatnianie wody dla zmiękczaczy, odwróconej osmozy
- Wydajna filtracja wody dla systemów nawadniających
Zastosowanie
Automatyczne filtry sitowe znajdują zastosowanie jako pierwszy stopień filtracji zanieczyszczeń mechanicznych (nierozpuszczalnych). Wykorzystywane są w uzdatnianiu wody powierzchniowej, podziemnej, przemysłowej czy pitnej wody.
W przypadku wód powierzchniowych i podziemnych stosowane są w celu filtracji zgrubnych zanieczyszczeń, takich jak liście, pyłki, glony, piasek, grubszy szlam itp. Woda po wstępnym procesie uzdatniania może być kierowana na kolejne bardziej zaawansowane systemy w celu zapewnienia jej jakości zgodniej z wymaganiami. Taka woda może być przeznaczona do nawadniania czy nawet do spożycia. W przemysłowych obiegach wody (najczęściej w obiegach chłodzących) pojawiają się różne nierozpuszczalne zanieczyszczenia i to one są przedmiotem sitowej filtracji.
Filtry sitowe opierają się na filtracji fizycznej, poprzez zatrzymywanie cząstek stałych między otworami sita. Filtracja sitowa jest więc w stanie usunąć z wody cząstki większe niż przekrój jego szczelin. W zależności od rodzaju procesu czyszczenia, otwory w sicie mogą mieć różnie wielkości.
Zaletą filtrów sitowych do wody jest możliwość ciągłej filtracji bez przerywania pracy, automatyczna i bezobsługowa praca, długa żywotność elementów filtrujących i duża wydajności filtrowania. Są szczególnie cenne cechy w przemyśle, gdzie wymagane są ciągłe i nieprzerwane dostawy wody, nawet podczas procesu czyszczenia filtra.
Funkcja
Automatyczne filtry sitowe działają na zasadzie sita ze szczelinami z przekrojem zgodnym z wybranym typem. Cząstki większe niż szczelina są zatrzymywane na powierzchni sita, gdzie są automatycznie usuwane, albo po ustawionym przedziale czasu, albo na podstawie spadku ciśnienia (między wlotem a wylotem z filtra).
Ta funkcja samooczyszczania odbywa się bez przerwy w dostarczaniu przefiltrowanej wody, a nieczystości są odprowadzane do kanalizacji.