Dezynfekcja wody pitnej i użytkowej
Niezawodne usuwanie bakterii
- Wysoka skuteczność usuwania bakterii
- Nie zmieniają składu i właściwości wody
- Bezobsługowe i bez użycia chemikaliów
- Minimalne wymagania dotyczące przestrzeni i instalacji
- Nie zagrażają wrażliwym urządzeniom i jakości produktów
- Woda pitna, użytkowa i procesowa, baseny
Zastosowanie
Dezynfekcja wody promieniowaniem lampy UV to proces, który zapobiega rozwojowi patogennych mikroorganizmów, które mogą powodować różne choroby. Jego celem jest uzyskanie higienicznie bezpiecznej wody, która nie ma wpływu na zdrowie ludzi nawet przy długotrwałym regularnym stosowaniu. Jest to nowoczesny i ekologiczny sposób dezynfekcji wody bez użycia środków chemicznych, spełniający wszystkie wymogi prawne.
Podczas stosowania promieniowania UV w wodzie nie powstają żadne związki chemiczne, a jej parametry nie ulegają zmianie. Jest to zatem idealna metoda dezynfekcji tam, gdzie stosowanie produktów na bazie chloru mogłoby uszkodzić sprzęt (odwrócone osmozy itp.) lub towary i produkty (przemysł spożywczy itd.)
Lampy UV idealnie nadają się do dodatkowej dezynfekcji wody użytkowej lub nawet ścieków.
Funkcja
Urządzenie składa się z cylindra ze stali nierdzewnej z przyłączami do podłączenia do systemu rurociągów i źródła zasilania. W cylindrze umieszczona jest uszczelniona rura ze szkła kwarcowego wyposażona w świetlówkę UV. Sama dezynfekcja przebiega podczas przepływu wody przez lampę, kiedy płynący strumień wody jest oświetlany – promieniowanie powoduje uszkodzenie informacji genetycznej bakterii i wirusów, a także ich rozpad.
Ponieważ jakość dezynfekcji lampami UV zależy od czystości wpływającej wody, w celu zapewnienia optymalnej funkcjonalności urządzenia wyposaża się je w filtr mechanicznych zanieczyszczeń i zmętnienia. Cały proces jest wyłącznie fizyczny, bez konieczności użycia jakichkolwiek chemikaliów.
Bakteriobójcze działanie lampy niestety nie jest trwałe, uzdatniona woda jest przeznaczona do natychmiastowej konsumpcji, w przeciwnym razie istnieje ryzyko ponownego wzrostu bakterii (w przypadku wody przetrzymywanej w zbiornikach wodnych i zasobnikach bardziej odpowiednie jest stosowanie chemicznej dezynfekcji – systemy DZ lub OXCL). Żywotność żarnika wynosi około 8000 godzin pracy.
Instalacja
Lampa UV jest podłączana bezpośrednio do rurociągu za pomocą standardowych przyłączy. Po sprawdzeniu szczelności połączeń zasilacz sieciowy lampy UV podłącza się do sieci elektrycznej (230 V) i urządzenie od razu zaczyna pracować. W późniejszym czasie konieczna jest jedynie okresowa kontrola wizualna filtra wstępnego i w razie potrzeby, wymiana zapchanego wkładu. Jeśli dojdzie do znaczego obniżenia wydajności lampy należy również sprawdzić, czy rurka kwarcowa nie jest pokryta powłoką mineralną lub organiczną, którą w takim wypadku należy usunąć.
Lampy UV charakteryzują się maksymalnym natężeniem przepływu, którego nie wolno przekraczać, aby zapewnić wymaganą skuteczność dezynfekcji. Jeśli przepływ jest większy niż wydajność pojedynczej lampy, instaluje się zestawy kilku lamp UV połączonych równolegle (obok siebie).