Kolejne przypadki zakażenia bakterią Legionella w Europie
Przypadki zakażenia bakterią Legionella w Belgii i Czechach
Kolejne przypadki zakażenia bakterią Legionella w Europie to temat stale obecny w mediach. W wyniku zakażenia w północno-zachodniej Belgii zmarł 50-letni pacjent, wiadomo także o drugiej ofierze śmiertelnej. W szpitalu nadal przebywa kilkanaście osób, pozostałe ze względu na stosunkowo łagodniejszy przebieg choroby leczone są w domu. Źródłem pochodzenia bakterii jest najprawdopodobniej port w Gandawie; wysoki poziom obecności drobnoustrojów stwierdzono w kilku chłodniach kominowych zlokalizowanych nad kanałem. Sytuacja niestety nadal nie została opanowana, kolejne przypadki zakażenia Legionellą zdiagnozowano do tej pory u 32 osób.
Miejsca rozwoju bakterii Legionella
Częstym miejscem rozwoju bakterii są instalacje ciepłej wody użytkowej. Dotyczy to głównie starszych budynków, w których rurociągi od lat nie były modernizowane. Z tego względu z problemem zbyt niskiej jakości wody oraz obecności w niej bakterii z rodzaju Legionella borykają się m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Zakażenie nimi stwierdzono pod koniec 2018 roku w próbkach wody z praskich obiektów mieszkalnych.
Komunikaty stacji sanitarnej dotyczyły m.in. domu wielorodzinnego przy ulicy Makovského. Choć według czeskich przepisów limit wynosi 100 JTK/100 ml wody, w przebadanej próbce stwierdzono obecność bakterii Legionella na poziomie aż 5700 JTK/100 ml (JTK – jednostki tworzące kolonię). Nieco mniejszą, choć nadal dużą ilość bakterii wykryto w instalacji domu przy ulicy Nad Lesním Divadlem – tam pomiary wskazały 2500 JTK/100 ml wody.
Jak zlikwidować niebezpieczną bakterię Legionella
Praska stacja sanitarna zaleciła zarządcom obu obiektów wyczyszczenie instalacji. Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą pozbycia się pałeczek b. Legionella jest dezynfekcja chemiczna przy użyciu dwutlenku chloru. Użycie chemii jest niezbędne, by usunąć bakterie z wszystkich miejsc, w których mogły się rozwinąć. W przypadku starszych instalacji dotyczy to np. osadu odkładającego się w rurach.
By chronić indywidualnych użytkowników, zalecono również ograniczenie rozpryskiwania wody w pobliżu głowy i twarzy – do zakażenia Legionellą dochodzi wyłącznie drogą kropelkową. Pałeczki bakterii Legionella atakują wówczas układ oddechowy i mogą wywołać groźne zapalenie płuc, tzw. gorączkę legionistów. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla pacjentów starszych oraz cierpiących z powodu chorób przewlekłych, bakteria błyskawicznie atakuje bowiem osoby o obniżonej odporności. Z tego względu nie należy lekceważyć objawów i w razie ich wystąpienia jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Bakterie Legionella potencjalnie mogą występować w każdym zbiorniku wodnym. To wytrzymałe i trudne do usunięcia drobnoustroje, temperaturą optymalną dla ich rozwoju jest 35°C. To sprawia, że szczególnie chętnie lęgną się w instalacjach ciepłej wody użytkowej. By pozbyć się skażenia na stałe, warto zainwestować w specjalistyczny generator dwutlenku chloru, który regularnie wprowadza do systemu wodnego środek do dezynfekcji, a tym samym uniemożliwia bakteriom ponowne zagnieżdżenie się.
Źródła:
https://www.niedziela.be/wiadomosci/belgia/belgia-zmarł-mężczyzna-zarażony-bakterią-legionella
http://www.hygpraha.cz/dokumenty/informace-k-vyskytu-legionelly-v-teple-vode-v-objektu-makovskeho-1177-1–praha-6-3995_3995_161_1.html
http://www.hygpraha.cz/dokumenty/informace-k-vyskytu-legionelly-v-teple-vode-v-objektu-nad-lesnim-divadlem1354-8a–praha-4-3996_3996_475_1.html
http://www.portalsvj.cz/diskuse/cisteni-legionelly-v-dome-reference-na-dk-chemo-s-r-o