Bakteria Legionella w basenie
Dezynfekcja wody w basenie
Woda basenowa poddawana jest ciągłej i stałej dezynfekcji w celu zapewnienia jej czystości. Regularne praktyki dezynfekcyjne wykluczają obecność groźnych bakterii w nieckach basenowych. Hasło „bakteria Legionella w basenie”, oznacza najczęściej , iż została ona wykryta podczas badań próbek wody, pobieranych z obiegu ciepłej wody użytkowej (prysznice, krany, umywalki). W związku z powyższym na niebezpieczeństwo zakażenia Legionellą, narażone są osoby korzystające na basenie z wody ciepłej. Taka sytuacja może skutkować zamknięciem całego obiektu i koniecznością przeprowadzenia dezynfekcji. Jej celem jest eliminacja groźnej bakterii i doprowadzenie parametrów wody do stanu zgodnego z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z 7 grudnia 2017 roku.
W przypadku wykrycia obecności bakterii Legionella w wodzie, niezwykle istotny dla klienta staje się wybór wiarygodnej, rzetelnej i doświadczonej firmy, która zagwarantuje szybką i skuteczną dezynfekcję wody.
Bakteria Legionella w basenie
W dniu 1.lipca 2019r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podczas regularnych badań na krytej pływalni “Cabańska Fala” w Chrzanowie pobrała próbki wody. W dniu 16.lipca pracownicy laboratorium SANEPID-u wykryli w próbce wody,pobranej z jednego z natrysków, obecność bakterii Legionella. Woda w basenie nie została skażona, jednak ze względu na obecność bakterii pod prysznicem, zdecydowano o całkowitym zamknięciu pływalni. Decyzja ta utrudniła życie mieszkańcom Chrzanowa oraz narazila miasto na spore straty, spowodowane zamknięciem basenów w okresie wakacji.
Szybka dezynfekcja generatorem dwutlenku chloru
Specjalista firmy EuroClean Polska pojawili się u klienta natychmiast po otrzymanym zgłoszeniu. Po wizji lokalnej i rozmowie z Dyrekcją pływalni ustalił szczegółowy harmonogram działań naprawczych, zmierzających do przywrócenia ciepłej wodzie użytkowej parametrów czystości mikrobiologicznej zgodnych z obowiązującymi normami. Już kolejnego dnia na miejsce został dostarczony generator dwutlenku chloru EuroClean OXCL z możliwością zdalnego sterowania. Nastąpiła szybka i sprawna instalacja urządzenia, uruchomienie oraz szkolenie pracowników basenu w zakresie procesu dezynfekcji. W ściślej współpracy z pracownikami basenu przeprowadzono dezynfekcję szokową, podczas której zdalnie zmieniano stężenia środka dezynfekującego w obiegu ciepłej wody.
Sama dezynfekcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, jednak wymagania SANEPID-u nie pozwoliły na natychmiastowe wykonanie powtórnych badań. Dlatego proces dezynfekcji trwał przez kilka kolejnych dni. Następnie pobrano kolejne próbki do badań, których wyniki poznano po około dwóch tygodniach. Po analizie wyników nie stwierdzono przekroczenia norm. We wtorek 30.8.2019r. o godzinie 6.30 basen został ponownie otwarty dla mieszkańców Chrzanowa.
Stała dezynfekcja za pomocą generatora dwutlenku chloru
Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, władze Chrzanowa na polecenie Dyrekcji basenu postanowiły zakupić generator dwutlenku chloru, który wykazał się wysoką skutecznością i szybkim efektem w usuwaniu bakterii Legionella. Na “Cabańskiej Fali” do nowoczesnych technologii dołączył więc na stałe kolejny generator dwutlenku chloru EuroClean OXCL-01 wraz z modułem GSM.