Otwarcie budynku po dłuższym przestoju? Uwaga – bakteria Legionella!
Bakteria Legionella w instalacjach wodnych zamkniętych budynków
Wiele obiektów użyteczności publicznej, pensjonatów, hoteli, biur, szkół i firm zostało zmuszonych do ograniczenia działalności lub zamknięcia w wyniku pandemii koronawirusa. Teraz, po stopniowym rozluźnieniu kwarantanny i rządowych obostrzeń, podmioty przygotowują się do wznowienia działalności. Otwierając ponownie obiekt należy mieć świadomość, że w czasie przestoju w systemie dystrybucji ciepłej wody namnażało się wiele bakterii, w tym niebezpieczna Legionella.
Tysiące ludzi z dnia na dzień zniknęły z firm, biurowców, zakładów, hoteli i szkół. Obecnie w Polsce w nieczynnych instalacjach stagnują setki tysięcy lub nawet miliony litrów wody. Niepożądane mikroorganizmy lub substancje chemiczne zaczynają pojawiać się w rurach ze stojącą wodą nawet po kilku dniach. Natomiast w przypadku instalacji i technologii wodnych, w których woda pozostawała przez kilka tygodni, zjawiska te występują na znacznie większą skalę. Ponowne przywrócenie wody do obiegu wymaga badań i dezynfekcji przeprowadzonej przez fachowych specjalistów.
Kontrola i dezynfekcja instalacji wodnych
Aby zapobiec niepotrzebnym problemom, należy przede wszystkim sprawdzić i zdezynfekować instalacje wodne przed ponownym uruchomieniem. Ponadto, jeżeli w ciągu siedmiu dni od przeprowadzonej dezynfekcji, nie uda się przywrócić normalnego obiegu i zużycia wody w budynku, zabieg należy powtórzyć.
Według powszechnych informacji, niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo ponowne otwarcie hoteli, szkół i innych budynków wiąże się z bezpieczeństwem systemów wodnych i zdrowiem publicznym. Do alarmujących objawów należą m.in. nietypowy kolor lub nieprzyjemny zapach wody, które mogą być oznaką skażenia wody bakteriami.
Bakteria Legionella pneumophila
Legionella pneumophila, wraz z innymi bakteriami, najczęściej występuje i namnaża się w biofilmach instalacji wody ciepłej, zasobnikach oraz klimatyzatorach, gdzie główną rolę odgrywa niewystarczający obieg wody. Zakażenie występuje prawie wyłącznie poprzez wdychanie zainfekowanego aerozolu do płuc. Legionella atakuje drogi oddechowe i powoduje ostre zapalenie płuc. W skrajnych przypadkach powoduje śmierć.
Graniczne wartości bakterii Legionella i innych bakterii w wodzie ujęte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, które określa wymagania higieniczne dla wody pitnej i ciepłej wody oraz częstotliwość i zakres kontroli wody pitnej.
Limity Legionelli dla wody przeznaczonej do spożycia: 100 jtk / 100 ml dla budynków użyteczności publicznej, a dla placówek medycznych 50 jtk / 1000 ml.
Zgodnie z postanowieniem Rozporządzenia dezynfekcja chemiczna lub termiczna powinna zostać podjęta zawsze w przypadku wyłączenia instalacji wodociągowej na dłużej niż 1 miesiąc.
Próbki pod kątem zawartości bakterii Legionella w wodzie ciepłej powinny zostać pobrane minimalnie w następujących miejscach:
- na wypływie ze zbiornika ciepłej wody lub najbliższym punkcie czerpalnym;
- w punkcie czerpalnym najdalej położonym od zbiornika ciepłej wody;
- w miejscu powrotu wody do podgrzewacza wody (wymiennika);
- w wybranych punktach pośrednich, których liczba zależy od wielkości systemu.
Skontaktuj się z nami
Czy potrzebujesz sprawdzić stan instalacji? Jesteśmy tu dla Ciebie!
W razie potrzeby zapewniamy pełną obsługę i dezynfekcję wody przez niezbędny czas, aby zapewnić bezpieczeństwo mikrobiologiczne wody.
Zainstalowane urządzenia do dezynfekcji wody EuroClean OXCL