Dezynfekcja szokowa w żłobku
Jeden ze żłobków zgłosił się do nas, informując o przekroczonym dopuszczalnym stężeniu bakterii Legionella w wodzie. W trosce o bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników administrator budynku wraz z dyrekcją obiektu zlecili wykonanie dezynfekcji szokowej. W jaki sposób została wykonana dezynfekcja szokowa w żłobku i jakie efekty przyniósł zastosowany proces?
Cel: Eliminacja bakterii w wodzie
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, dopuszczalna zawartość bakterii Legionella w wodzie wynosi 100 jtk/100 ml, a w obiektach, gdzie przebywają osoby z obniżoną odpornością 50 jtk/1000 ml.
Dezynfekcja szokowa w żłobku
Dezynfekcja szokowa tzw. „szokówka” jest skutecznym sposobem na szybką eliminację bakterii z wody. Zestawy dozujące EuroClean DZ najczęściej stosowane są wraz z wodomierzem impulsowym. Urządzenie DZ dozuje wcześniej ustaloną ilość dwutlenku chloru do ciepłej wody proporcjonalnie do impulsów generowanych przez wodomierz. Podczas dezynfekcji szokowej dozowana jest znacznie większa ilość dwutlenku chloru w porównaniu do dezynfekcji stałej. Dodatkowo cały proces wymaga odpuszczania dużej ilości wody.
Przeprowadzenie jednorazowej dezynfekcji jest również korzystne dla przedsiębiorstw z ograniczonym budżetem. Takie rozwiązanie wiąże się z mniejszymi, okresowymi kosztami w porównaniu do zakupu urządzenia. Często zdarza się, że w ciągu roku przedsiębiorstwa nie mają już wolnych środków na modernizację instalacji wodnych, ale mogą przeznaczyć środki na usługi takie jak dezynfekcja.
Analiza skuteczności dezynfekcji
„Szokówka” jest stosunkowo prostym procesem, pomimo tego nie osiągnięto zadowalających rezultatów. Nasz zespół przeprowadził szczegółową analizę w celu zidentyfikowania potencjalnych problemów, które mogły wystąpić podczas realizacji procesu. Skupiliśmy się na każdej fazie, aby zrozumieć, gdzie mogły pojawić się trudności i jakie czynniki mogły wpłynąć na wyniki. Po wielu rozmowach z administratorami budynku odkryliśmy, że w budynku został zamontowany regulator temperatury (mieszacz), o czym nie zostaliśmy poinformowani wcześniej. Pomieszanie strumienia wody ciepłej i zimnej, spowodowało znaczne zmniejszenie stężenia dezynfektanta na wylocie, przez co nie udało się zdezynfekować całej instalacji. Wyłączenie mieszacza oraz ponowne przeprowadzenia dezynfekcji przyniosło tym razem bardzo zadowalające wyniki, dzięki czemu przedszkole jest już całkowicie bezpieczną placówką.
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!