Stacja uzdatniania wody dla spółdzielni mieszkaniowej
Budowa stacji uzdatniania wody dla spółdzielni mieszkaniowej pozwoliła wyeliminować problem twardej wody oraz podnieść komfort codziennego użytkowania instalacji wśród mieszkańców. Urządzenie zostało zamontowane w części wspólnej i dyskretnie schowane…w szafie!
Twarda woda jest jednym z najczęściej spotykanych problemów dotyczących wody w gospodarstwach domowych, spółdzielniach mieszkaniowych, a także zakładach przemysłowych. Twardość wody związana jest z wysoką zawartością naturalnych minerałów, głównie jonów wapnia i magnezu. Pomimo tego, że woda zawierająca związki mineralne jest bezpieczna do spożycia, stanowi duże zagrożenie dla urządzeń oraz skraca ich żywotność. Dodatkowo stwarza problemy takie jak powstawanie osadu na kabinach prysznicowych, umywalkach, bateriach łazienkowych czy uporczywe zacieki na naczyniach kuchennych.
Trzyetapowa stacja uzdatniania wody dla spółdzielni mieszkaniowej
Jedna ze spółdzielni mieszkaniowych zgłosiła się z problemem wysokiej twardości wody, która wynosiła około 27⁰dH. Mieszkańcy ciągle zmagali się z problemem narastania osadu oraz częstą potrzebą odkamieniania sprzętów AGD.
Jako rozwiązanie zaproponowaliśmy klientowi stację uzdatniania wody, która składa się z trzech etapów – filtracji wstępnej, redukcji twardości ogólnej oraz sterylizacji za pomocą lampy UV. Dodatkowym problemem niezwiązanym z jakością wody, był brak miejsca na budowę instalacji. Z tego względu stacja została zamontowana w części wspólnej, gdzie została zabezpieczona przez schowanie jej w szafie. Taki montaż pozwolił nie tylko estetycznie schować instalację, ale także ograniczyć dostęp osób nieupoważnionych do ingerencji w jej ustawienia.
Filtracja wstępna
Początkowo woda surowa jest filtrowana mechanicznie, przy użyciu filtra wychwytującego zanieczyszczenia powyżej 100μm. Pozwala to na usunięcie stałych zanieczyszczeń z wody, jednocześnie zabezpieczając złoże zmiękczające przed osadzeniem się na nim nieczystości.
Redukcja twardości wody
Następnym etapem jest redukcja twardości ogólnej wody za pomocą kolumny ze złożem jonowymiennym o objętości 85 l. Kolumna jest również wyposażona w zbiornik solanki objętości 70 l. Czas pracy oraz regeneracji złoża sterowany jest przez zastosowanie głowicy Clack. Sama kolumna zmiękczająca zmniejsza twardość wody do 0⁰dH, co nie jest zalecane w przypadku gospodarstw domowych. W związku w instalacji został zamontowany zawór mieszający. Umożliwia on zmieszanie wody zmiękczonej z wodą twardą (surową) w odpowiednim stosunku. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania udało się uzyskać wodę o końcowej twardości na poziomie około 6⁰dH.
Lampa UV
Ostatnim elementem wykonanej stacji jest lampa UV, umożliwiająca zabezpieczenie wody przez wzrostem mikroorganizmów, których obecność w wodzie stanowi duże zagrożenia dla zdrowia ludzi. Dezynfekcja promieniowaniem UV jest bezpieczną metodą, bez użycia środków chemicznych, która pełnia wszystkie wymagania dla wody pitnej.
Efekt: dobra jakość wody i eliminacja problemu osadów
Dzięki wykonaniu stacji zmiękczającej mieszkańcy spółdzielni mogą cieszyć się wodą o dobrej jakości oraz brakiem problemów z narastającym osadem na powierzchniach łazienkowych czy kuchennych. Zamontowanie stacji uzdatniania wody w szafie, pozwoliło zoptymalizować miejsce w przestrzeni wspólnej oraz zabezpieczyć instalację przed dostępem osób niepowołanych.
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!