Rejestracja środków biobójczych
Wszystkie stosowane w Polsce środki biobójcze (w tym środki do dezynfekcji wody) muszą zostać poddane obowiązkowej rejestracji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Obowiązkowa rejestracja środków biobójczych wynika z przepisów unijnych oraz Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o produktach biobójczych
(Dz. U. poz. 1926, 2015).
Dwutlenek chloru, produkowany w generatorach OXCL przeszedł pozytywnie nawet najbardziej restrykcyjne badania laboratoryjne, które potwierdziły jego skuteczność i działanie biobójcze, szczególnie w stosunku do bakterii Legionella.
Tym samym został zarejestrowany i dopuszczony do obrotu, jako dezynfekant, w dwóch grupach produktowych:
- Kategoria I, grupa 5 – środki dezynfekcyjne do wody przeznaczonej do spożycia
(woda pitna, w tym ciepła woda użytkowa) - Kategoria II, grupa 11 – środki do konserwacji płynów chłodzących i stosowane w procesach technologicznych (woda chłodnicza i procesowa)
Rejestracja środków biobójczych i zwalczanie Legionelli
Do zwalczania bakterii Legionella w wodzie ciepłej wykorzystywane są różne dezynfekanty. Są to m.in. dwutlenek chloru, podchloryn sodu, systemy z elektrodami miedzianymi i srebrnymi, itd. Obowiązkowa rejestracja środków biobójczych ma na celu gwarancję ich pełnej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Używane więc mogą być wyłącznie dezynfekanty zarejestrowane w stosownych kategoriach i grupach produktowych.
Według polskiego prawodawstwa woda ciepła musi spełniać wszystkie wymagania wody pitnej, a także wymagania związane z oznaczeniem bakterii z rodzaju Legionella. Każdy produkt stosowany do dezynfekcji ciepłej wody musi tym samym być rejestrowany w grupie dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. To jednoznaczna opinia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH:
Elektrody miedziane i srebrne – ważna informacja !
Na rynku pojawiają się produkty i rozwiązania do „kontroli Legionelli“ za pomocą innych metod uzdatniania wody, które posiadają rejestrację środka biobójczego do powierzchni, klimatyzacji, wody technologicznej lub basenowej. Dotyczy to zwłaszcza metody dezynfekcji z elektrodami miedzianymi i srebrnymi i różnego typu “magnetyzerów”. Metody te zatem nie mogą być stosowane do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia dla ludzi, czyli także ciepłej wody użytkowej. Prosimy o uważne sprawdzanie dokumentacji technicznej proponowanych rozwiązań, szczególnie pozwoleń na obrót produktem biobójczym w odpowiednich grupach produktowych !