Stacja uzdatniana wody w budynku apartamentowym w rejonie Podhala
„Twarda woda” charakteryzuje się wysoką zawartością związków mineralnych, głównie jonów magnezu i wapnia. Jest to problem zakładów przemysłowych, przedsiębiorstw, plantatorów, ogrodników oraz budynków mieszkalnych. Do głównych trudności, z jakimi mierzą się odbiorcy tzw. „twardej wody”, należą uporczywe zacieki, osad na kabinach prysznicowych, umywalkach, bateriach łazienkowych oraz naczyniach kuchennych. Znacząco skrócona zostaje także żywotność urządzeń AGD zasilanych wodą o wysokiej zawartości jonów mineralnych jak np. pralki czy zmywarki.
Stacja zmiękczania wody w budynku apartamentowym
Wykonawca obiektu o przeznaczeniu turystyczno-usługowym zgłosił się do nas z problemem twardości wody, wysokiego stężenia manganu oraz zanieczyszczenia wody mikroorganizmami. Budynek składa się z 48 apartamentów, przeznaczonych dla maksymalnie 200 osób. Dodatkowo na zewnątrz obiektu znajduje się strefa relaksu z całorocznym jacuzzi zewnętrznym oraz dwoma saunami.
Woda wykorzystywana w obiekcie pochodzi ze studni głębinowej i służy zarówno do celów pitnych, jak i użytkowych. Zlecone badania wody wykazały, że jej twardość ogólna wynosiła 223 mg/l, co kwalifikuje ją jako wodę średnio twardą. Ponadto badania ujawniły obecność mikroorganizmów oraz prawie trzykrotne przekroczenie dopuszczalnego stężenia manganu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Cel: Zmiękczenie wody oraz ochrona przed rozwojem mikroorganizmów
Zastosowana technologia uzdatniania wody ma za zadanie zmiękczenie wody do określonego poziomu, zmniejszenie stężenia manganu oraz zabezpieczenie wody przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. W tym celu użyto dwóch kolumn zmiękczających oraz zainstalowano lampę UV. Dobrą praktyką w budowie stacji uzdatniania wody jest instalacja filtrów zabezpieczających przed i za instalacją, co zostało zrealizowane również w tej technologii.
Filtracja wstępna
Filtracja wstępna, mechaniczna to metoda usuwania większych cząstek stałych z wody. Jest to pierwszy krok w wielu systemach uzdatniania, zabezpieczający bardziej zaawansowane technologie filtracyjne przed zanieczyszczeniami, które mogłyby je uszkodzić lub zablokować. W tej technologii zastosowano filtr wychwytujący zanieczyszczenia o średnicy powyżej 100 mikronów.
Zmiękczanie wody i eliminacja manganu
Zmiękczanie wody jest kluczowym procesem w usuwaniu twardości. W tym celu używa się kolumn zmiękczających, wypełnionych żywicą jonowymienną, która wymienia jony wapnia i magnezu na nieszkodliwe jony sodu (Na⁺). Dzięki temu woda opuszczająca kolumnę zmiękczającą jest wolna od związków powodujących twardość. Ze względu na wysokie stężenie manganu w wodzie złoże jonowymienne zostało wymieszane ze złożem PURE MIX, które skutecznie usuwa różne związki z wody, w tym mangan. Mangan, często obecny w wodzie gruntowej, może powodować problemy estetyczne oraz zarastanie instalacji wodnej. Praca kolumn filtracyjnych i złoża jest sterowana przy wykorzystaniu głowicy Clack WS1 CI Twin Parallel.
Lampa UV
Ze względu na obecności mikroorganizmów w wodzie zamontowano lampę UV. Jest to urządzenie działające punktowo, dlatego umieszczono je na wyjściu wody ze stacji uzdatniania. Zapewnia ono skuteczną oraz natychmiastową dezynfekcję.
Filtracja zabezpieczająca
Aby zabezpieczyć instalację przed migracją złoża jonowymiennego w razie awarii, zamontowano filtr mechaniczny zabezpieczający. Zamontowany filtr pozwala na zatrzymanie cząstek o średnicy powyżej 25 mikronów.
Efekty: Poprawa parametrów wody
Dzięki zainstalowanej stacji zmiękczania wody mieszkańcy apartamentów nie borykają się z osadem powstającym na kabinach prysznicowych czy innych elementach łazienki. Dzięki zastosowaniu złoża PURE MIX stężenie manganu zostało znacznie obniżone. Dodatkowo instalacja jest zabezpieczona przed zarastaniem kamieniem kotłowym. Montaż lampy UV pozwala na skuteczne zabezpieczenie wody przed rozwojem szkodliwych bakterii, dzięki czemu woda jest czysta również pod kątem mikrobiologicznym.
Regionalny Manager
Napisz do nas, pomożemy!