Stacja uzdatniania wody demineralizowanej dla szpitala
Stacja uzdatniania wody demineralizowanej dla szpitala to realizacja, która została wykonana przez EuroClean Polska w Bielsku-Białej. Precyzyjnie określone oczekiwania oraz indywidualnie dobrane rozwiązania pozwoliły na zaprojektowanie i instalację stacji uzdatniania wody, gwarantującej efektywną pracę oraz uzyskanie pożądanych parametrów wody.
Stacja uzdatniania wody demineralizowanej dla szpitala
W związku z rozbudową budynku klient zwrócił się z zapytaniem dotyczącym dostawy i uruchomienia stacji uzdatniania wody demineralizowanej na potrzeby centralnej sterylizatorni (wydajność permeatu 600l/godz.) oraz instalacji zasilającej zmiękczoną wodą szpitalne myjki o wydajności 4m3/h). Efektem ma być ciągła dostawa wody pozbawionej związków mineralnych z wykorzystaniem technologii odwróconej osmozy. Zastosowane technologie muszą gwarantować przewodność wody demineralizowanej nieprzekraczającej 5µS/cm.
Stacja uzdatniania wody demineralizowanej
W przypadku technologii odwróconej osmozy powinny zostać dotrzymane określone zasady kolejności zastosowania poszczególnych technologii, co zagwarantuje ekonomiczną i bezproblemową pracę instalacji. Stację uzdatniania, ze względu na przeznaczenie poszczególnych urządzeń można podzielić na 3 zasadnicze części:
Cześć 1: Wstępne uzdatnianie wody
Pierwszym etapem jest tzw. obróbka wstępna, na którą składają się takie rozwiązania, jak filtr wstępny, filtr odżelaziający, filtr węglowy oraz stacja zmiękczania. W przypadku szpitala w ramach wstępnego procesu uzdatniania zastosowano:
- filtr mechaniczny
- filtr odżelaziający
- filtr węglowy
- stację zmiękczania
Filtr wstępny dokonuje mechanicznej filtracji związków nierozpuszczalnych powyżej 5µm. Następnie woda przechodzi przez elektronicznie sterowany filtr odżelaziający i odmanganiający oraz filtr węglowy. Dalej znajduje się dwukolumnowy układ zmiękczania wody, działający w systemie duplex ze sterowaniem elektronicznym, o wydajności min. 4 m3/h.
Jaki jest cel wstępnego uzdatniania wody? Elementy te mają za zadanie przygotowanie wody surowej (zasilającej SUW) przed filtracją przez membrany osmotyczne, które są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia stałe i osado twórcze. Od pracy efektywności obróbki wstępnej zależy skuteczna i wydajna eksploatacja stacji RO i dejonizatora, składających się na drugą część SUW odpowiedzialną za uzdatnianie właściwe.
Część 2: Odwrócona osmoza (RO)
Kolejnym etapem jest uzdatnianie właściwe (stacja odwróconej osmozy, dejonizator). Pod pojęciem „uzdatnianie właściwe” należy rozumieć przeprowadzanie procesów odsalania i demineralizacji mających na celu produkcję wody o wymaganej dla sterylizatorów i myjek jakości. Zastosowano więc odwróconą osmozę z ciągłym pomiarem przewodności produkowanej wody o wydajności min. 350 dm3/h. Jednostka RO wyposażona została w system płukania membran (CIP). W celu utrzymania niskiej przewodności wody za stacją odwróconej osmozy (RO) zainstalowano filtr demineralizujący doczyszczający wodę po odwróconej osmozie.
- odwrócona osmoza
- system płukania membran
- filtr demineralizujący wodę
Część 3: SUW wody demineralizowanej
Na ostatnią trzecią część szpitalnej stacji uzdatniania wody składają się:
-
- zbiornik magazynowy
- układ cyrkulacji wody
- lampa UV
hydrofor, czyli układ retencji i przesyłu wody czystej, mający za zadanie zapewnienie stabilnej pracy urządzeń SUW oraz pokrycie nierównomierności wynikających z nieregularnej pracy sterylizatorów i myjek.
W celu zapewnienia stałego zapasu wody zainstalowano zbiornik magazynowy wody demineralizowanej, który zapewnia optymalne warunki pracy odwróconej osmozy oraz pokrycie szczytowych poborów o pojemności pojemność min. 1,0 m3. Zbiornik został wyposażony w pływakowy układ czujników poziomu wody. Z uwagi na wysoką agresywność wody demineralizowanej została zastosowana również pompa cyrkulacyjna ze stali kwasoodpornej (wymuszenie cyrkulacji wody zdemineralizowanej w pętli zasilającej odbiorniki). Ciśnienie rozprowadzanej wody zdemineralizowanej w pętli wynosi 3,0 bar lub większe. Ostatnim etapem stacji uzdatniania wody jest lampa UV wyposażona w licznik czasu pracy mająca na celu eliminację bakterii i wirusów.
Podsumowanie projektu
Całość instalacji wykonano z materiału PP. Zespół techników wykonał montaż wraz z konfiguracją urządzeń, ustawieniem parametrów pracy i uruchomieniem stacji. Prace zajęły 3 dni. Stacja uzdatniania wody przeznaczona jest do pracy ciągłe.
Zrealizowana stacja uzdatniania wody jest objęta 5-letnią gwarancją z corocznym serwisem gwarancyjnym stacji. Podczas okresu gwarancji zapewniamy materiały eksploatacyjne – sól tabletkową, filtry wstępne, wymianę złoża w kolumnie doczyszczającej po wyczerpaniu zdolności jonowymiennej złoża.