
Tymczasowa stacja do uzdatniania wody
Tymczasowa stacja do uzdatniania wody to doskonała propozycja dla klientów, którzy potrzebują okresowo lub w tymczasowym miejscu poprawić parametry wody. Mobilne rozwiązanie nie wymaga trwałej ingerencji w instalację wodną, a także świetnie sprawdzi się w przypadku czasowych miejsc poboru wody, jak plac budowy lub kontenery budowlane. Poniżej przedstawiamy przykład realizacji oraz zastosowania stacji przy budowie osiedla mieszkalnego.
Tymczasowa stacja do uzdatniania wody do produkcji masy betonowej
Okazją do instalacji tymczasowej stacji do uzdatniania wody była budowa osiedla mieszkaniowego. Prace budowlane wymagały od wykonawcy stworzenia własnego źródła wody potrzebnej do produkcji betonu. Zakład wodociągów odmówił podłączenia do sieci miejskiej i zalecił wywiercenie studni głębinowej na terenie budowy. Pochodząca z odwiertu woda posiadała jednak zbyt dużą ilość żelaza, manganu oraz bakterii typu coli, aby spełniać normy potrzebne do dalszego procesu. Rozwiązaniem stała tymczasowa stacja uzdatniania wody, która pomogła doprowadzić wodę do stanu zgodnego z normą PN-EN 1008: Woda zarobowa do betonu.
Opis rozwiązania i technologia
Do magazynowania oczyszczonej wody został wykorzystany zbiornik żelbetowy o poj. 50m3, który docelowo będzie służył jako zbiornik przeciwpożarowy. Zapotrzebowanie dzienne na wodę szacowane jest w okolicach 20 m3/doba. Dwukrotnie większy zbiornik nie tylko więc w pełni pokryje zapotrzebowanie, ale także zminimalizuje konieczność ponownego napełniania w celu użycia uzdatnionej wody. Woda ze zbiornika używana będzie do celów technologicznych i gospodarczych, takich jak przygotowania zaprawy tynkarskiej, zapraw oraz spłukiwania toalet. Zgodnie z zamówieniem, nie będzie jednak przeznaczona do spożycia.
Tymczasowa stacja do uzdatniania wody składa się z następujących elementów i etapów:
1. Filtracja wstępna – zatrzymuje zanieczyszczenia powyżej 100µm.
2. Napowietrzanie kompresorowe wody – utlenianie związków żelaza dla łatwiejszej filtracji.
3. Hydrofor przepływowy z układem odpowietrzania – zapewnia stałe ciśnienie wody oraz odpowietrzanie układu.
4. Filtr ze złożem sedymentacyjnym EuroClean 140/ AG Plus – usuwa z wody sedyment powyżej 5 mikronów (µm).
5. Filtr EuroClean OXYLINE PLUS 56 – efektywnie usuwa z wody związki żelaza i manganu bez użycia chemii.
6. Filtr ze złożem multifunkcyjnym EuroClean 60/O 762 EC-A A – wyposażony w automatyczną, objętościową głowicę sterującą LOGIX 255/762.
Eksploatacja i gwarancja
Usługa wynajmu tymczasowej stacji zawiera kompleksową obsługę oraz komplet niezbędnych prac instalacyjnych:
– transport poszczególnych urządzeń i technologii na miejsce instalacji
– wykonanie przyłączy wody surowej oraz podłączenie odpływu popłuczyn
– prace hydrauliczne, polegające na podłączeniu urządzeń
– podłączenia elektryczne 230V/50Hz
– konfiguracja głowic i sterowników
– dostawa i uzupełnienie pakietu startowego soli tabletkowej
– uruchomienie kompletnej Stacji Uzdatniania Wody
– wykonanie szkolenia z obsługi kontrolnej wraz z dostarczeniem atestów oraz instrukcji eksploatacji urządzenia
Tymczasowa stacja uzdatniania wody spełniła wszelkie wymagania klienta, co zostało potwierdzone wynikami badań próbek wody. Każda z realizacji poprzedzona jest gruntowną analizą potrzeb, a komponenty stacji dobierane są indywidualnie w zależności od warunków wyjściowych i oczekiwanej jakości wody. Podczas eksploatacji SUW EuroClean Polska świadczy usługę obsługi technicznej wraz z dostawą materiałów eksploatacyjnych. Klient ponosi jednie koszty wynajmu tymczasowej stacji, która po zakończeniu budowy zostanie zdemontowana przez dostawcę.