
Uzdatnianie ciepłej wody w budynkach mieszkalnych
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych oraz dużych bloków często borykają się z problemem mętnej i brudnej ciepłej wody w kranach. Problem nasila się zwykle w godzinach porannych oraz wieczornych. Eliminacja tego uciążliwego i niepożądanego zjawiska możliwa jest jedynie poprzez skuteczne uzdatnianie ciepłej wody.
Problem brudnej i mętnej wody wystąpił w kilku budynkach należących do dużej Spółdzielni mieszkaniowa na Górnym Śląsku. Instalacja składała się z kliku węzłów grupowych, które zasilają w ciepłą wodę od 500 do nawet 900 mieszkań, znajdujących w przynależnych do spółdzielni budynkach. Skargi występowały więc bardzo często, a sytuacja i niezadowolenie mieszkańców stały się krytyczne. Sytuacji nie poprawiał fakt, że z powodów finansowych remont i wymiana rozległych sieci i instalacji wodociągowych, były nie realne.
Przyczyny zjawiska brudnej i mętnej wody
W obiegach ciepłej wody zasilanych z wymienników lub podgrzewaczy grupowych, krąży duża ilość wody. W wyniku podgrzania zimnej wody do temperatury około 55*C, dochodzi do wytrącania związków rozpuszczonych w wodzie. Te, razem z nieczystościami ze starych instalacji (m.in. muł, kawałki rdzy) zalegają w poziomych odcinkach instalacji. W godzinach dużego poboru (ranne i wieczorne szczyty), wytrącone związki zostają wypłukane w formie mętnej, żółtej lub nawet rdzawej wody. Taka woda trafia do kranów, umywalek i pryszniców mieszkańców. Efektem jest niezadowolenie odbiorców oraz częste skargi do zarządców nieruchomości, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Sposoby na uzdatnianie ciepłej wody
Eliminacja wyżej opisanego zjawiska nie należy do najłatwiejszych. Zwykle filtry mechaniczne i workowe nie posiadają wystarczającej wydajności (kilka/kilkanaście metrów sześciennych na godzinę) i szybko się zapychają. Montaż tak zwanych „magnetyzerów” nie przynosi pożądanych efektów, tak samo jak dozowanie środków chemicznych do wody przeznaczonej do spożycia. W dodatku żaden z wymienionych sposobów nie jest w stanie fizycznie usunąć związków powodujących problemy z wody. Nie wspominając o tym, że w przypadku rozległych instalacji, te rozwiązania są również bardzo kosztowne.
Kompleksowe uzdatnianie ciepłej wody
Jak więc rozwiązać uporczywy problem mętnej i brudnej wody w instalacjach? Rozwiązaniem jest uzdatnianie ciepłej wody za pomocą naszych unikatowych urządzeń EuroClean KEUV TV. Urządzenia są montowane w wymiennikowniach (węzłach cieplnych). Jedno urządzenie obsługuje obieg, zasilający nawet do 1000 mieszkań! Za pomocą elektrolizy, skutecznej filtracji wody i automatycznego płukania, urządzenia ciągle czyszczą wodę obiegu cyrkulacyjnego. Nieczystości i niepożądane związki chemiczne automatycznie wypłukiwane są do kanalizacji. Praca jest automatyczna i bezobsługowa, prowadzona bez użycia jakichkolwiek chemikaliów. Eksploatacja polega na czyszczeniu elektrod i wymianie części eksploatacyjnych. Jest to więc bardzo wygodna, wydajna metoda i ekonomiczna metoda uzdatniania wody.
Efekty montażu urządzeń do uzdatniania ciepłej wody
Tak jak każdy klient, śląska Spółdzielnia zaczęła od zakupu jednego urządzenia „na próbę”. Chciała przekonać się o możliwościach oferowanego przez nas rozwiązania oraz sprawdzić efekty działania urządzenia. Pierwsze urządzenie EuroClean KEUV TV-03 zostało zakupione w 2008 roku, dla obiegu, zasilającego 682 mieszkania. Efekt szybkiej i trwałej poprawy wody przekonał Spółdzielnie do sukcesywnego zakupu kolejnych urządzeń w celu uzdatnienia wody w kolejnych budynkach mieszkalnych.
Na dzień dzisiejszy Spółdzielnia Mieszkaniowa eksploatuje 11 sztuk urządzeń KEUV TV-03 oraz 2 sztuki KEUV TV-01. Obecnie trwają prace przyłączeniowe na dwóch ostatnich węzłach cieplnych. Montowane urządzenia do uzdatniania wody ciepłej typu KEUV TV-03.
Dzięki systematycznej współpracy z firmą EuroClean Polska, zarządowi Spółdzielni udało się w pełni zlikwidować zjawisko brudnej wody oraz przyczynić się do zadowolenia mieszkańców, którzy przestali skarżyć się na jakość ciepłej wody.
W moim budynku 100 lokalowym ,wybudowanym w 2004r. występuje problem mętnej, okresowo, ciepłej wody.
Proszę o informacje dotyczącą kosztów zainstalowania urządzenia do uzdatniania ciepłej wody.
Pozdrawiam,
Henryk Włodarczyk
03-922 Warszawa, ul.Międzynarodowa 50A m 93
Dzień dobry,
Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą oraz przesłanie zapytania.
W celu analizy problemu niezwłocznie skontaktuje się z Panem nasz Regionalny Manager.
Po zapoznaniu się z sytuacją, umówi się na bezpłatną wizję lokalną w celu doboru najkorzystniejszego rozwiązania.
Team EuroClean