Uzdatnianie wody w przemyśle pralniczym
Uzdatnianie wody w przemyśle pralniczym odgrywa olbrzymią rolę. Jakość wody wpływa na prawidłowe działanie środków piorących oraz przekłada się bezpośrednio na rezultaty prania. Woda wykorzystywana jest w trakcie całego procesu, a jej parametry przekładają się na efektywność prania, żywotność pralek i maszyn piorących oraz stan całej instalacji wodnej.
Kamień kotłowy i jego skutki w przemyśle pralniczym
Podczas procesu podgrzewania wody dochodzi do zachwiania równowagi wapniowo-węglanowej oraz wytrącenia związków rozpuszczonych w wodzie. Te w formie osadów i tzw. „kamienia kotłowego” osadzają się na elementach instalacji wodnej oraz stanowią bardzo poważny problem dla urządzeń pralniczych.
Kamień jako doskonały izolator ciepła, osadza się również na grzałkach podgrzewających wodę w pralnicy, co generuje większe koszty podgrzewu wody. W przypadku braku czyszczenia i nieprawidłowej eksploatacji urządzenia, warstwa kamienia nieuchronnie prowadzi do zniszczenia grzałki oraz kosztownej naprawy.
Dodatkowo związki wapnia oraz magnezu reagują z detergentami, tworząc osad, który nie bierze udziału w procesie prania. Skutkuje to większą ilością zużycia środków piorących i przyczynia się do zwiększenia kosztów eksploatacyjne pralni.
W przemyśle pralniczym często istnieje konieczność redukcji poziomu żelaza oraz manganu, które także znacząco wpływają na zużycie środków piorących oraz kondycję urządzeń i maszyn. Duża zawartość powyższych pierwiastków może podczas podgrzewu powodować zabarwienie wody, a tym samym być przebarwienia i zniszczenie pranych tkanin. Niepożądanym zjawiskiem są również bakterie, które moją powodować mętność wody oraz przyczyniać się do powstania brzydkiego zapachu prania.
Uzdatnianie wody w przemyśle pralniczym – dlaczego warto?
Zbyt twarda woda jest bardzo niekorzystna i ma negatywne skutki zarówno dla urządzeń piorących, jak i samego prania. Poddając wodę procesowi zmiękczania, pozbawiamy ją jednocześnie nadmiaru wapnia oraz magnezu, które odpowiadają za twardość wody. Miękka woda decyduje o skutecznym procesie prania oraz ma bezpośredni wpływ na jakość urządzeń (pralnice, suszarki, magle itd.).
Na podstawie badań wody można dobrać właściwą technologię uzdatniania, gwarantującą efekt w postaci wysokiej jakości usługi prania oraz odpowiednią eksploatację i utrzymanie urządzeń piorących w stanie gwarantującym mniejszą awaryjność, ekonomiczną eksploatację i skuteczność działania sprzętu.
Odpowiednio uzdatniona woda powoduje zmniejszenie użycia potrzebnych do prania chemikaliów, a tym samym redukuje ilość odprowadzanych ścieków. Uzdatnianie wody w przemyśle pralniczym przyczynia się więc także do ochrony środowiska naturalnego.
Technologie uzdatniania wody
Każda pralnia wymaga indywidualnego podejścia oraz analizy składu i jakości wody. Wśród typowych rozwiązań, które stosujemy w przemyśle pralniczym, można wymienić:
- Zmiękczanie wody. Polega na usuwaniu nadmiaru wapnia i magnezu z wody w urządzeniach, zawierających złoża jonowymienne. Miękka woda wpływa na skuteczność prania, ochronę maszyn i urządzeń oraz przyczynia się do oszczędności.
- Usunięcie żelaza i manganu. Redukcja zawartości żelaza i manganu w urządzeniach ze specjalnymi złożami filtracyjnymi. Powoduje eliminacje osadu oraz brązowego i mętnego koloru wody.
- Odwrócona osmoza. Usuniecie wszelkich zanieczyszczeń, produkcja wody demineralizowanej o bardzo niskiej przewodności elektrycznej.
- Dezynfekcja wody. Dozowanie dezynfekantu w zależności od zużycia wody skutecznie eliminuje bakterie w wodzie.