Wpływ zużycia ciepłej wody na jej jakość.
Ciepła woda – jak zużycie wpływa na jakość?
Ciepła woda użytkowa w obiekcie mieszkalnym powinna spełniać określone normy zużycia dobowego. Normy te ujęte są w Rozporządzeniu ministra infrastruktury z 14/01/2002 dotyczącego przeciętnego zużycia wody na dobę (Dz.U. 8/02 poz. 70).
Średnie zużycie dobowe wody użytkowej wynosi około 80-100 litrów na osobę na dzień. Całkowite zużycie ciepłej wody użytkowej (wodociąg, ubikacja, łazienka, dostawa ciepłej wody do mieszkania) o temperaturze 40°C to około 140-160 litrów na osobę na dzień. Oznacza to 4,2 – 5,4 m3 na osobę w skali miesiąca.
Zakłady wodociągowe i ciepłownicze zostały sprzedane przedsiębiorstwom prywatnym, co doprowadziło do wzrostu cen wody i ciepła. Wprowadzenie indywidualnych liczników w poszczególnych mieszkaniach pozwala lepiej kontrolować zużycie wody.Dotyczy to również ciepłej wody użytkowej, na cenę wpływa cenaciepła, potrzebnego do podgrzania c.w.u. Wyższe ceny, możliwość kontroli zużycia ciepłej wody oraz bardziej ergonomiczne baterie (np. jednouchwytowe), doprowadziły do znacznego spadku zużycia cieplej wody wśród mieszkańców.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na mniejsze zużycia wody jest także spadająca ilość lokatorów w mieszkaniach. Kilkadziesiąt lat temu, przeciętna ilość osób w jednym mieszkaniu wynosiła 3,3 osoby. Według dzisiejszych statystyk dla poszczególnych regionów, waha się w granicach 2,0 – 2,5 mieszkańców, co ma związek z utrzymującym się niżem demograficznym.
Zużycie ciepłej wody w obiektach mieszkalnych
W rezultacie zużycie pitnej i ciepłej wody spadło, aż o około 1/2 w stosunku do przewidzianego zapotrzebowania. W efekcie w przewymiarowanych przyłączach i zbyt dużych instalacjach jest za mały przepływ wody. Warto nadmienić że, podczas gdy wysokie zużycie wody było współczynnikiem rosnącego standardu życia obywateli, to jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej sytuacja była odwrotna. Urząd energetyczny przeprowadził kontrole zarządzania energią w konkretnych fazach projektu oraz spółkach. W ich wyniku zaprojektowano takie przekroje instalacji, aby strata ciśnienia, a co się z tym wiąże zużycie energii było jak najmniejsze. Standardowa przewidywana prędkość wody w instalacjach była niższa niż 0,5 m/s co przy 50% obciążeniu czyni 0,25 m/s.
Prędkość przepływu wody, a podatność na korozję
Niskie prędkości przepływu wody zwiększają podatność instalacji na korozję. Natomiast większe prędkości powodują tworzenie się osadów w metalowych i plastikowych elementach instalacji. Wzrost temperatury o 100C powoduje przyspieszenie korozji oraz przyrost osadów nawet o 100%. Średni postęp korozji stali węglowych wynosi 0,1 – 0,3 mm rocznie dla instalacji z wodą zimną, oraz 0,3-0,5 mm rocznie dla instalacji wody ciepłej.
W praktyce oznacza to, iż, nawet gdy jakość wody pitnej z ujęcia spełnia normę, nie zawsze utrzymuje się ona na wlocie do wymiennika. Zgodnie z zasadą mówiącą, że z niejakościowej powierzchownej wody nie da się zrobić jakościowej wody pitnej, z niejakościowej wody zimnej nie da się zrobić jakościowej wody ciepłej. Przede wszystkim podczas awarii wodnych instalacji, często dochodzi do przedostania się nieczystości do obiegu wody. Ma to związek z zakłóceniem wartości ciśnienia wody w instalacji. Po ponownym uregulowaniu ciśnienia oraz przepływu wody, może dojść do uwolnienia się produktów korozji i osadów z wewnętrznych ścian armatury. Uwolnione osady trafiają w ten sposób bezpośrednio do wody.
Brązowa woda w rurach – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?
Skutkiem tego zjawiska jest pogorszenie się koloru wodyu oraz stopnia jej mętności. Podwyższona obecność żelaza w wodzie sprawia, że woda w instalacji przybiera żółtą lub czerwono-brunatną barwę. Nierozpuszczalne substancje i osady przyjmują postać “kamienia kotłowego”.
Te problemy ujawniają się często w okresie szczytu odbioru wody. Maksymalny przepływ godzinny podczas szczytu, oblicza się mnożąc średnie zużycia dzienne przez koeficjent. Wartość owego koeficjentu oscyluje od 0,2 dla 250 i więcej mieszkań do 0,85 dla 10 i mniej podłączonych mieszkań. Warto nadmienić, iż owe wartości są orientacyjne. W istniejących wymiennikach można uzyskać dokładne dane za pomocą danych o dostarczaniu ciepła do podgrzewu c.w.u. i odczytu wodomierza.
Podwyższony przepływ wody, podczas szczytów odbioru ciepłej wody uwalnia produkty korozji oraz osady z instalacji i pojemników akumulacyjnych, które mieszają się z pozostałą wodą. Brudna i mętna woda stanowi przedmiot najczęstszych skarg i zażaleń mieszkańców.
Urządzeniem oferującym kompleksowe rozwiązanie dla czystości ciepłej wody użytkowej (CWU) oraz pozwalającym pozbyć się uporczywego problemu brudnej wody w rurach – jest KEUV-TV – urządzenie dostępne w ofercie EuroClean.